Veľký Meder sa spamätáva z kalamity, primátor kritizuje vodárne

V meste Veľký Meder odstraňujú následky víkendovej kalamity spôsobenej dažďovou i kanalizačnou vodou, pri ktorej zasahovali profesionálni a dobrovoľní hasiči z Trnavského kraja. V Dunajskostredskom okrese vykonali najviac zásahov vo Veľkom Mederi.

Problém s čerpadlami

Ako sa vyjadril primátor mesta Samuel Lojkovič, išlo najmä o strhnuté strechy, odstraňovanie konárov z komunikácií a v približne 50 prípadoch hasiči odčerpávali vodu z pivníc rodinných domov aj verejných budov, hlavne v Poliklinike na Poľovníckej ulici, kde bola podľa jeho slov situácia veľmi zlá. Momentálne sú už odstránené všetky následky, opravujú sa strechy.

Vykonávajú sa aj sanačné práce, nakoľko sa neodstraňovala iba dažďová voda po prívalových dažďoch, ale tiež kanalizačná. "Hlavnú príčinu vidíme v tom, že vodárne nezapli včas odsávacie čerpadlá, turbíny. Viac ako hodinu trvalo, kým sme tam niekoho našli, preto sa kanalizačná voda vracala cez záchody a sprchy do obytných domov." Primátor dodal, že len-čo boli turbíny spustené, situácia sa okamžite vyriešila. "Samozrejme, následky zostali, ale voda už nestála a nepokračovala v ničení," podotkol.

Výrobno-technický námestník dunajskostredského Odštepného závodu Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Tomáš Kósa odmieta primátorovu kritiku po víkendových povodniach. "Čerpacia stanica je v automatickej prevádzke, takže tam nie je stála obsluha. Tam ani nepotrebujeme stálu obsluhu. V závislosti od hladiny sa zapínajú a vypínajú čerpadlá," uviedol Kósa.

TOP videá

Popadané stromy, zatopené pivnice

Kósa dodal, že mesto zápasilo s takým veľkým dažďom, že čerpadlá nestihli odčerpať všetku vodu. "Každá kanalizácia je dimenzovaná na určitý prietok a ten bol teraz oveľa vyšší, na čo je kanalizácia dimenzovaná. Čerpadlá boli v prevádzke. Neviem, odkiaľ má primátor takéto informácie," poznamenal.

V Dunajskostredskom okrese zasahovali hasiči 17-krát, a to pri povodni vo Veľkom Mederi, Šamoríne, Hamuliakove, Dunajskej Lužnej, Veľkej Pake a Štvrtku na Ostrove, desaťkrát pri odstraňovaní prekážok, najmä popadaných stromov vo Veľkom Mederi, v Lúči na Ostrove, Dunajskej Strede, Malých Dvorníkoch a Kútnikoch. Odstraňovali aj spadnutú plechovú strechu vo Veľkom Mederi.

Ako uviedol Martin Krajčovič z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave, "prevažne išlo o vytopené pivnice rodinných domov, zaplavené cesty, popadané stromy, ktoré bránili premávke alebo ohrozovali domy a elektrické vedenie."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá