Nielsen sa stal víťazom 15. etapy, Sagan nestačil tempu najlepších vrchárov

Nielsen sa stal víťazom 15. etapy, Sagan nestačil tempu najlepších vrchárov
Zdroj foto: SITA/AP
Slovenský cyklista Peter Sagan bol v úniku, ale napokon nebojoval o víťazstvo v nedeľňajšej 15. etape na 105. ročníku Tour de France, ktorá viedla z Millau do Carcassonne, mala dĺžku 181,5 km a prívlastok zvlnená. Z víťazstva sa tešil Dán Magnus Cort Nielsen, ktorý v záverečnom špurte trojice v úniku zdolal Španiela Iona Izagirreho a o 2 sekundy Holanďana Bauke Mollema. S odstupom 29 sekúnd finišoval ďalší dánsky cyklista Astany Michael Valgren.

Na programe boli tri kategorizované stúpania

Kazašský tím Astana si pripísal druhé víťazstvo za sebou na TdF 2018, Cort Nielsen zasa 12. triumf v profikariére. Trojnásobný majster sveta vo farbách tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan na rýchlostnej prémii vybojoval ďalších 15 bodov do bodovacej súťaže a so 452 bodmi nezadržateľne mieri za ziskom šiesteho zeleného dresu.

Nedeľňajšia etapa zaviedla cyklistov na juh Centrálneho masívu, na programe boli tri kategorizované stúpania, to najťažšie Pic de Nore malo vrchol 42 km pred cieľom. Už po 9 km cyklisti vyliezli na Côte de Luzençon, prémiu III. kategórie, kde si po 2 body došiel líder vrchárskej súťaže Julian Alaphilippe. Po 20 km sa v úniku objavilo trio pretekárov - Georg Mühlberger, Warren Barguil a Adam Yates. Po 44 km sa vpredu sformovala 29-členná skupina, v ktorej rovnako ako v sobotu nechýbal Peter Sagan, ale aj ďalší dvaja cyklisti tímu Bora-Hansgrohe Rafal Majka a Pawel Poljanski.

Bolo tam aj silné trio z tímu Bahrain-Merida Sonny Colbrelli, Ion Izagirre, Domenico Pozzovivo či predchádzajúci držiteľ žltého trička na tohtoročnej TdF Greg van Avermaet. Práve Van Avermaet bol z týchto jazdcov najvyššie v priebežnom celkovom poradí - na 21. mieste. Celkovo boli v úniku jazdci zo 16 tímov, ktorí mali 70 km pred cieľom náskok 10 minút pred pelotónom. Ešte predtým na 64,5 km na prémii II. kat. Col de Sié bol ako prvý Lilian Calmejane, ktorý bol vtedy sólo na čele pretekov a získal 5 bodov do vrchárskeho bodovania.

Sagan sa stiahol

Calmejane mal náskok aj 1:20 min, ale neskôr zvoľnil tempo a opäť sa zaradil do skupiny za ním. Neskôr sa vpredu objavil Fabien Grellier a pridal sa k nemu aj Julien Bernard. Táto dvojica sa dostala ako prvá na rýchlostnú prémiu v Mazamete na 121,5 km a Bernard si pripísal 20 bodov za prvé miesto. S odstupom jednej minúty prišlo na prémiu zostávajúcich 27 cyklistov zo skupiny v úniku a v zelenom drese jazdiaci Peter Sagan bez problémov vyhral šprint o 3. miesto. V tej chvíli sa Sagan v bodovačke dostal už na 452 bodov.

Potom začali jazdci stúpať na poslednú horskú prémiu dňa - jednotkový Pic de Nore s maximálnym sklonom 9,4%. Stúpanie natiahlo skupinu do poriadnej dĺžky, vpredu sa objavil sám Poliak Rafal Majka a čoskoro dostihol dvojicu na čele Bernarda a Grelliera. Na vrchole Pic de Nore mal náskok pol minúty pred dvojicou Magnus Cort Nielsen a Bauke Mollema. Neskôr sa do tejto skupiny dostali aj Ion Izagirre, Michael Valgren a Toms Skujiňš.

Peter Sagan sa stiahol, nestačil tempu najlepších vrchárov. Medzitým sa z pelotónu "utrhol" Daniel Martin a utvoril si náskok 50 sekúnd pred favoritmi na celkové víťazstvo. Majka v dlhom zjazde upaľoval za víťazstvom v etape, ale nevyšlo mu to. Približne 14 km pred cieľom ho dostihla 7-členná skupina a o víťazstvo v etape napokon bojovala osmička pretekárov, hlavné pole s favoritmi zaostávalo vyše 13 minút. V posledných 5 km zostalo vpredu trio Mollema, Cort Nielsen a I. Izagirre a rozdali si to o víťazstvo. Dlhým šprintom si ho bez väčších problémov vybojoval najlepší špurtér z tohto tria - Cort Nielsen.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá