EÚ a Japonsko podpísali dohodu. Ovplyvní tretinu svetovej ekonomiky

EÚ a Japonsko podpísali dohodu. Ovplyvní tretinu svetovej ekonomiky
Zdroj foto: SITA/AP
Japonsko a Európska únia podpísali v utorok dohodu o voľnom obchode, ktorá sa bude vzťahovať na tretinu globálnej ekonomiky. Oznámil to japonský premiér Šinzó Abe. Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa zúčastnil podpisu v Tokiu spolu s Abem.

Pakt by mal "podporiť liberalizáciu a uľahčiť obchod a investície medzi Japonskom a Európskou úniou a priniesť ďalšie oživenie obom ekonomikám posilnením ich vzájomných vzťahov v širokých oblastiach hospodárstva", uviedlo japonské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa návrhu dohody EÚ postupne zruší svoje 10-% dovozné clo na automobily z Japonska, zatiaľ čo japonská vláda umožní prístup širšej škály európskych potravín na svoj trh.

Dohoda je najväčšou obchodnou zmluvou EÚ a prichádza v čase, keď Trumpova politika predstavuje najväčšiu výzvu pre globálny obchod od skončenia druhej svetovej vojny. Niektorí analytici interpretujú dohodu ako pokarhanie protekcionistickej obchodnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá