Duchovný pobúril verejnosť. Za svadbu s dieťaťom ho odsúdili

Duchovný pobúril verejnosť. Za svadbu s dieťaťom ho odsúdili
Zdroj foto: SITA/AP ilustračná
V Malajzii odsúdili dedinského imáma, ktorý sa oženil s 11-ročným thajským dievčaťom, na šesť mesiacov väzenia a uložili mu pokutu 1800 ringgitov (382 eur). Pre agentúru DPA to v utorok potvrdil prokurátor Zaini Sulaiman zo súdu riadiaceho sa islamským právom šaría v severovýchodnom štáte Kelantan s tým, že ich manželstvo bolo anulované.

Miestny duchovný svadbou s dievčaťom vyvolal pobúrenie verejnosti a výzvy na zakázanie detských neviest. Podľa prokurátoraže 41-ročný Che Abdul Karim Che Abdul Hamid porušil islamské rodinné právo. "To je dôvod, prečo je uložený trest primeraný," dodal. Obchodník s gumovým odpadom, o ktorom sa hovorí, že má so svojimi prvými dvoma manželkami šesť detí, si zjavne svoju tretiu manželku v Thajsku vzal bez súhlasu jeho súčasných manželiek. Prokurátor už predtým povedal, že prípad sa považuje za "polygamiu bez súhlasu".

Podľa miestnych médií rodičia dievčaťa s manželstvom súhlasili a pri svadobnom obrade v thajskej mešite boli prítomní. Predpokladá sa, že matka mladej nevesty pracuje pre imámovu prvú manželku, a úrady vyšetrujú, či súhlas rodičov so svadbou ich dieťaťa nesúvisel s chudobou, uviedol už skôr miestny denník Star na svojej webovej stránke. Malajzijský vicepremiér i aktivisti požadujú, aby sa legislatívne zakázalo uzatváranie manželstiev s deťmi.

V Malajzii sa moslimky mladšie ako 16 rokov môžu vydávať len so súhlasom rodičov a súdov riadiacich sa právom šaría. Moslimskí muži môžu mať až štyri manželky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá