Premiér: Pracovné dohody predstavujú únik peňazí

Premiér: Pracovné dohody predstavujú únik peňazí
Zdroj foto: SITA
Znižovanie deficitu verejných financií SR by mali podporiť aj opatrenia proti daňovým únikom a čiernej ekonomike. V tejto súvislosti by malo dôjsť napríklad aj k obmedzeniu možnosti práce na dohodu, ktorá podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) predstavuje "obrovský únik peňazí".

"Osobne si myslím, že dohody by mali byť vypustené zo Zákonníka práce. Možno by sme ich mali nechať iba pre nejakú úzku kategóriu ľudí, napríklad študentov a všetci ostatní budú musieť byť v normálnom pracovno-právnom pomere, z toho platiť dane a odvody a ani zamestnávateľ nebude mať možnosť sa takto vyhýbať povinnostiam, ktoré sa týkajú platenia daní a odvodov," priblížil predseda vlády v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.


Už v pondelok (21.5.) dopoludnia sa predstavitelia kabinetu prvýkrát stretnú so sociálnymi partnermi v novovytvorenej Rade pre rozvoj a solidaritu. Na toto rokovanie pôjdu podľa Fica s vlastnými návrhmi, očakávajú však nápady aj od predstaviteľov zamestnávateľov, zamestnancov, samospráv či cirkví. V období konsolidácie verejných financií je totiž potrebné udržiavať sociálny zmier, aby Slovensko nezažívalo stotisícové demonštrácie proti úsporným opatreniam ako v susednej Českej republike, myslí si Fico.


Šéf exekutívy sa hlási k medzinárodnému záväzku dosiahnuť deficit v roku 2012 na úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), pri očakávanom vývoji ekonomiky to však bude vyžadovať prijímanie rozhodnutí už v tomto roku. "Ide o 200 až 300 miliónov eur," vyčíslil premiér pravdepodobný rozsah opatrení.


Rozhodujúci bude nakoniec rast slovenskej ekonomiky, ktorá si v prvom kvartáli polepšila o vyše 3 %. Podľa Fica sa však vzhľadom na situáciu v Európe neočakáva, že si túto dynamiku udrží až do konca roka. "Nikto nepredpokladá, že by Slovensko malo 3-% rast v roku 2012. Vtedy by nemusela prísť žiadna konsolidácia verejných financií," dodal s tým, že víta iniciatívy na podporu hospodárskeho rastu v Európskej únii (EÚ). Tejto téme sa bude venovať aj mimoriadny summit európskych lídrov v Bruseli, kde bude Slovensko v stredu (23.5.) zastupovať práve šéf exekutívy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá