Erdogan zložil prísahu, Turecko prechádza na nový systém

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vymenoval v pondelok v Ankare členov svojho nového kabinetu, predtým zložil prísahu na ďalšie funkčné obdobie. Krajina oficiálne prechádza z parlamentného na prezidentský systém, v rámci ktorého bude Erdogan nielen hlavou štátu, ale aj vlády. Erdogan bude mať obrovské právomoci a podľa kritikov získava až príliš veľkú moc, napísala tlačová agentúra AP.

Delegácie z celého sveta

"Ako prezident, prisahám pred tureckým ľudom a históriou na svoju česť a bezúhonnosť, že budem pracovať s celou svojou silou na ochrane a povzbudzovaní slávy a cti Tureckej republiky," povedal Erdogan v parlamente pri skladaní prísahy.

Slávnostného inauguračného ceremoniálu v sídle tureckého prezidenta sa zúčastňovali delegácie z celého sveta. Podľa Erdogana tam bude "22 prezidentov a 17 premiérov, viceprezidentov a predsedov parlamentov". Ruskú delegáciu vedie premiér Dmitrij Medvedev.

Kabinet sa zmenší

Erdogan sa so ziskom 52,59 percenta hlasov stal oficiálnym víťazom predčasných prezidentských volieb. Vo svojom druhom funkčnom období bude disponovať na základe vlaňajšieho referenda o zmene ústavy omnoho širšími právomocami než doposiaľ. Novým prezidentským systémom v Turecku dochádza k zrušeniu funkcie premiéra, pričom prezident bude zároveň šéfom vlády.

Nový kabinet sa podľa nového prezidentského systému zmenší. Oproti pôvodným 21 bude mať 16 ministrov. Erdogan taktiež namiesto podpredsedov vlády vymenoval viceprezidentov. Ministerstvo pre európske záležitosti prešlo pod správu ministerstva zahraničných vecí.

Zreogranizovaný kabinet

Mevlüt Čavušoglu zostane tureckým ministrom zahraničných vecí a Süleyman Soylu ministrom vnútra. Zreorganizovaný kabinet bude mať menší počet ministrov - 16. Jeho členom sa stáva aj Erdoganov zať Berat Albayrak, ktorý predtým slúžil ako minister energetiky a teraz bude riadiť rezort financií. V tureckej ekonomike sa práve prejavujú náznaky nestability - vysoká inflácia, oslabenie meny či deficity štátneho rozpočtu.

Okrem 16 ministrov bude mať kabinet jedného viceprezidenta, Fuata Oktaya. Dosiaľ bol poradcom premiéra, ktorého úrad je už zrušený, uviedla agentúra DPA. Do kabinetu boli vymenované aj dve ženy. Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny sa stáva Zehra Zümrüt Selčuková. Bola ankarskou zástupkyňou v Asociácii žien a demokracie, prepojenej s Erdoganovou dcérou Sümeyye. Ministerkou obchodu sa stáva Ruhsar Pekcanová.

Nový systém

V pondelok sa teda skončili časy, keď mal prezident prevažne reprezentatívnu úlohu. "Dnes sa úspešne ukončila jedna z najdôležitejších demokratických premien našej krajiny v celej jej histórii," vyhlásil v pondelok Erdogan. Na základe nového systému prezident zostavuje vládu, vymenováva ministrov, viceprezidentov a vysokopostavených štátnych úradníkov. Predtým zostavoval vládu premiér, a to zo zvolených členov parlamentu. Úrad premiéra teraz zanikol.

Tento sporný proces sa začal vlaňajším referendom, keď voliči tesnou väčšinou odhlasovali prezidentský systém vládnutia, a pokračoval minulomesačnými predčasnými voľbami, ktoré upevnili Erdoganovu moc. Tieto voľby vyhral s 52,6 percenta hlasov. Prezident môže vydávať dekréty, pripravovať rozpočet a má právomoc zaviesť výnimočný stav.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá