Prezident zosadil hlavnú protikorupčnú prokurátorku v Rumunsku

Rumunský prezident Klaus Iohannis podpísal dekrét o odvolaní hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Kövesiovej. Urobil tak na základe májového verdiktu rumunského ústavného súdu, informovala agentúra Reuters.

Za hranicami kompetencií

"Rozhodnutia ústavného súdu sa v krajine, ktorá rešpektuje princípy právneho štátu, musia rešpektovať. Prezident vydal dekrét o odvolaní hlavnej prokurátorky," uviedla Iohannisova hovorkyňa Madalina Dobrovolschi. Rumunská vláda, na ktorej čele stojí Viorica Dancilaová, sa v súčasnosti pokúša obmedziť prácu protikorupčnej prokuratúry, ktorú však oceňuje Európska únia.

Návrh na odvolanie hlavnej prokurátorky DNA podal vo februári minister spravodlivosti Tudorel Toader, ktorý Kövesiovú obvinil z prekročenia právomocí a poškodenia obrazu krajiny v zahraničí. Jeho krok vyvolal rozsiahle protesty, ktorých účastníci sa obávajú, že odvolanie prokurátorky a ďalšie vládne opatrenia oslabia boj proti rozšírenej korupcii.

Rozhodla vláda

Prezident pôvodne odmietol žiadosť o Kövesiovej odvolanie ako neopodstatnenú. Vláda sa však následne obrátila na ústavný súd, ktorý koncom mája rozhodol, že prezident prokurátorku odvolať musí. Prezidentovo odmietnutie totiž podľa ústavných sudcov vyvolalo inštitucionálny konflikt s vládou.

Protikorupčná prokuratúra sa pod Kövesiovej vedením často zameriavala práve na vysokopostavených členov vládnej Sociálnodemokratickej strany. Rumunsko vstúpilo do EÚ v roku 2007, ale Brusel voči nemu stále uplatňuje špeciálny monitorovací mechanizmus s ohľadom na nedostatky vo fungovaní justície a rozšírenej korupcii. Únia v tejto súvislosti oceňuje fungovanie DNA, ktorý už usvedčil z korupcie vyše 1000 rumunských predstaviteľov vrátane expremiéra Adriana Nastaseho a ďalších popredných politikov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá