Záchrannú akciu pozastavili, potápači potrebujú čas na prípravu

Potápači podieľajúci sa na záchrannej operácii v thajskom jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non, kde pred 15 dňami uviazlo 12 chlapcov s trénerom, potrebujú 10-20 hodín na prípravu novej misie, povedal novinárom v nedeľu večer miestneho času guvernér provincie Čiang Rai.

Operácia má dobrý priebeh

Guvernér Narongsak Osatanakorn dodal, že operácia má omnoho lepší priebeh, než sa očakávalo. Akciu podľa neho pozastavili na najmenej desať hodín. Thajské úrady medzičasom znížili počet v nedeľu zachránených mladých futbalistov zo zatopeného jaskynného komplexu z pôvodne avizovaných šiestich na štyroch.

Svetové médiá s odvolaním sa na thajských predstaviteľov pôvodne informovali o šiestich zachránených chlapcoch. Guvernér v nedeľu povedal, že v starostlivosti lekárov sa v nemocnici nachádzajú štyria. Všetci sú podľa neho v "perfektnom" stave.

Najprv tí najslabší

Na televíznych záberoch z okolia jaskyne, kde je o päť hodín viac a medzičasom sa zotmelo, vidieť sanitky odchádzajúce od jaskyne. Médiá zverejňovali aj zábery vrtuľníkov pristávajúcich pri nemocnici.

Austrálsky lekár, ktorý sa nachádzal vo vnútri jaskyne spoločne s chlapcami, rozhodol, že ako prvé pôjdu von najslabšie deti. Pretože momentálne je situácia v jaskyni najbezpečnejšia, cituje britská stanica BBC novinára Floriana Witulského.

Pomoc elitných potápačov

Ako doplnila televízia Sky News, z vnútorných priestorov jaskyne museli odísť pracovníci médií a všetky informácie je preto teraz omnoho ťažšie overiť. Na operácii sa podľa guvernéra podieľalo 50 zahraničných a 40 thajských elitných potápačov. Všetkých štyroch zachránených chlapcov previezli do nemocnice, dodal. Prvý z nich vyšiel z jaskyne o 17.40 h miestneho času (12.40 SELČ).

Chlapcov, ktorých v nedeľu potápači ako prvých dostali von, medzičasom letecky previezli do nemocnice 60 kilometrov južne od jaskyne. Podľa informácií agentúry DPA je jedným z nich 13-ročný Mongkol Boonpiem. Všetky zachránené deti prevážali najskôr sanitkami do provizórnej nemocnice zriadenej v blízkosti jaskyne.

Akciu môže prekaziť dážď

Jediný spôsob, ako dostať chlapcov von, je plaviť sa po tmavých a úzkych chodbách plných kalnej vody a silných prúdov, vo vzduchu chudobnom na kyslík. Skúsení experti na záchranu z jaskýň považujú únik pod vodou za poslednú možnosť, najmä pri ľuďoch bez skúseností s potápaním, ako sú chlapci.

Cesta von z jaskyne je považovaná za obzvlášť komplikovanú kvôli zákrutám v úzkych zaplavených chodbách. Guvernér provincie Čiang Rai povedal, že priaznivé počasie a klesajúca hladina vody vytvorili podmienky na vyslobodenie chlapcov z jaskyne. Dodal však, že táto situácia sa skončí, keď znova začne pršať.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá