Lekárne musia stiahnuť časť liekov, dôvodom je nedostatočná kvalita

Lekárne sťahujú časť liekov zo svojich pultov. Nariadil im to štátny ústav na kontrolu liečiv. Reč je o tých liekoch, ktoré obsahujú účinnú látku valsartan. Sú určené na liečbu vysokého krvného tlaku či zotavenie sa po nedávnom srdcovom infarkte. Odborníci majú podozrenie, že ich kvalita je nedostatočná.

Prítomnosť nedeklarovanej nečistoty

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nariadil stiahnuť zo slovenského trhu lieky s účinnou látkou valsartan. Dôvodom je podozrenie na prítomnosť nedeklarovanej nečistoty v účinnej látke.

Rozhodnutie sa týka všetkých šarží liekov Vapress, Vasopentol, Valzap a Valsartan Actavis. Používajú sa na liečbu vysokého krvného tlaku, symptomatického srdcového zlyhávania a na liečbu po nedávnom srdcovom infarkte.

 

Liečba nie je ohrozená

"Keďže pacientom, ktorí dané lieky užívajú, nehrozí akútne riziko, neodporúča sa náhle prerušenie liečby. Je však nevyhnutné, aby títo pacienti najneskôr do jedného mesiaca navštívili svojho ošetrujúceho lekára, ktorý im predpíše inú vhodnú liečbu," informuje ŠÚKL. Na slovenskom trhu je dostupných viacero terapeutických náhrad, liečba pacientov nie je ohrozená.

Lieky sa sťahujú na celoeurópskej úrovni a na riešení daného nedostatku v kvalite sa podieľa Európska lieková agentúra a Európsky riadiaci úrad pre kvalitu liekov. Úrad bude v nasledujúcich dňoch prehodnocovať okrem ďalších liekov s účinnou látkou valsartan aj lieky, ktoré obsahujú iné sartany s porovnateľnou chemickou štruktúrou.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá