Vládna kríza vrcholí. Nenechám sa vyhodiť Merkelovou, vyhlásil Seehofer

TA3 SITA TASR
2.7.2018 20:15

Nemecká vládna kríza sa pre spor ohľadom migračnej situácie ešte viac vystupňovala. Líder koaličnej strany CSU a minister vnútra Horst Seehofer ponúkol členom svojej strany rezignáciu na oba posty. O tom, či z funkcií odíde, sa rozhodne po rokovaniach s partnerskou stranou CDU Angely Merkelovej. Medzitým však vyhlásil, že sa nenechá Merkelovou odstrániť zo svojho postu.

So stretnutím súhlasil

Seehofer a ďalší predstavitelia vedenia jeho CSU pricestovali za Merkelovou do Berlína na "krízové rokovanie", v rámci ktorého by sa obe strany mali pokúsiť obrúsiť hrany vzájomného sporu.

Seehofer ani nikto ďalší z vedenia CSU nechceli pri príchode na stretnutie situáciu nijako komentovať a prítomným novinárom nepovedali ani slovo. Aj doterajšie Seehoferove vyjadrenia boli nejednoznačné a nie je z nich zrejmé, s akým úmyslom do Berlína prichádza. Ešte v nedeľu na rokovaní vedenia svojej CSU v Mníchove vyhlásil, že situácia je neriešiteľná a ponúkol svoju rezignáciu na post ministra vnútra.

Zároveň však súhlasil s účasťou na už dávnejšie dohodnutom rokovaní s Merkelovou. Akoby situácia nebola už dosť chaotická, pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung Seehofer medzitým vyhlásil, že sa nenechá Merkelovou odstrániť zo svojho postu. "Nenechám sa vyhodiť kancelárkou, ktorá je kancelárkou len a len vďaka mne," vyhlásil a myslel to zrejme tak, že bez volebných ziskov jeho CSU by súčasná koalícia nemala väčšinu.

Problémom sú migranti

Ústrednou témou sporu medzi nemeckými koaličnými partnermi je to, že Seehofer chce otáčať migrantov, ktorí o azyl požiadali v iných krajinách Európskej únie, už na nemeckých hraniciach. Podľa Merkelovej by ale takéto jednostranné kroky viedli k zatvoreniu hraníc so susednými krajinami a v konečnom dôsledku k znefunkčneniu voľného pohybu osôb v rámci EÚ.

"Chcem, aby Európa ostala jednotná. To je dôvod, prečo je spoločný európsky prístup pre mňa taký dôležitý," povedala v nedeľu Merkelová. Seehoferovi preto navrhla zriadenie špeciálnych centier pre rýchle vybavovanie utečencov na nemeckých hraniciach a uzatvorenie dohôd o ich vracaní do krajín, kde boli pôvodne registrovaní, so susednými štátmi. "To má rovnaký efekt ako to, čo žiada CSU. To je môj osobný názor. CSU o tom prirodzene musí rozhodnúť sama," povedala kancelárka.

Podozrenia zo sprenevery

Parlamentná frakcia nemeckých zelených požiadala predsedu zákonodarného zboru Wolfganga Schäubleho o preskúmanie, či Seehofer nezneužil zdroje rezortu neprípustným spôsobom na prípravu svojho "masterplánu" o azylovej politike. To by podľa názoru Britty Hasselmannovej, ktorá v zastúpení frakcie zelených podpísala list adresovaný šéfovi Bundestagu, bolo neakceptovateľnou spreneverou štátnych prostriedkov na stranícko-politickú prácu.

Za otázkou položenou v liste, ktorý má k dispozícii agentúra DPA, je fakt, že na titulnej strane dokumentu, ktorý donedávna poznal iba vybraný okruh Seehoferových blízkych spolupracovníkov a minister ho počas víkendu predložil členom predsedníctva CSU, nie je Seehofer uvedený ako šéf rezortu, ale ako predseda CSU. Hovorkyňa spolkového rezortu vnútra v reakcii uviedla, že ide o verziu, ktorú Seehofer predložil ako líder CSU, nie ako minister vnútra. Na mninisterstve sa na dokumente ďalej pracuje. Existuje však iba jeden masterplán, dodala podľa DPA a internetového vydania denníka Bild.

Zo zneužitia rezortu vnútra podozrieva CSU medzičasom aj jej koaličný partner SPD. Jej predstaviteľ Johannes Fechner pre denník Handelsblatt konštatoval, že ak si CSU nechá svoj plán migračnej alebo azylovej politiky napísať na ministerstve vnútra, ide už o silnú kávu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok