Dávida Brtvu vydajú z Českej republiky na Slovensko

Dávida Brtvu vydajú z Českej republiky na Slovensko
Zdroj foto: TASR
Dávida Brtvu vydajú z Českej republiky na Slovensko, rozhodol o tom Vyšší súd v Prahe v stredu 16. mája. Brtva bol na Slovensku právoplatne odsúdený na päťročný trest odňatia slobody a zároveň je obžalovaný v kauze tunelovania nebankových subjektov.

Pražský Vyšší súd tak zamietol odvolanie právneho zástupcu Dávida Brtvu voči aprílovému rozhodnutiu nižšieho Mestského súdu v Prahe vydať ho na Slovensko. Trestná vec bola postúpená Vyššiemu súdu v Prahe z Mestského súdu 10. mája. Na otázky TASR to dnes uviedol hovorca Vyššieho súdu v Prahe Jan Fořt. Informáciu o rozhodnutí vydať Dávida Brtvu na Slovensko dnes TASR potvrdila aj hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) Katarína Kudjáková. Nižší Mestský súd v Prahe na svojom verejnom zasadnutí 17. apríla rozhodol, že Dávid Brtva bude vydaný z Českej republiky na Slovensko.

Dávid Brtva a jeho právny zástupca s rozhodnutím vydať ho na Slovensko nesúhlasili a podali voči verdiktu sťažnosť. O nej teda rozhodoval spomínaný Vyšší súd v Prahe. TASR o tom 17. apríla informovala hovorkyňa Mestského súdu v Prahe Martina Lhotáková.

Dávid Brtva sa doteraz po tom, čo ho na základe dvoch európskych zatýkacích rozkazov vydaných slovenskou stranou zadržali v polovici marca v Prahe, nachádzal v predbežnej väzbe. Od 17. apríla je na základe rozhodnutia pražského Mestského súdu vo vydávajúcej väzbe. Prokurátor navrhol súdu jeho vydanie 27. marca, Dávid Brtva nepožiadal vtedy, ako tak urobil v minulosti v roku 2003, v Česku o azyl.

Bez prítomnosti Dávida Brtvu nemôže pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku pokračovať hlavné pojednávanie v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Figuruje tu ako obžalovaný a nie je predpoklad, že by dal súhlas svojmu advokátovi na proces v jeho neprítomnosti. Preto ani ŠTS doteraz nevytýčil termín procesu s trojicou obžalovaných - veľkopodnikateľom Jozefom Majským, Patrikom Pachingerom a spomínaným Dávidom Brtvom. Na pojednávaní súd potrebuje prostredníctvom telemosta už len vypočuť exriaditeľa TV Nova Vladimíra Železného.

Česká polícia zadržala v Prahe Slováka Dávida Brtvu., ktorý je obžalovaný v prípade tunelovania nebankových finančných spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Informoval o tom 23. marca spravodajský portál novinky.cz. Pár dní pred zverejnením tejto informácie ho zatkli pri fingovanej cestnej kontrole v pražskom Smíchove príslušníci špeciálneho policajného Útvaru cieleného pátrania, ktorí sú známi aj ako "lovci lebiek". "K zadržaniu došlo 14. marca na ulici Radlická, kadiaľ hľadaný muž išiel v aute svojej sestry. Na zastavenie vozidla bola využitá hliadková služba pražskej polície, ktorá si od vodiča vyžiadala doklady. Predložil však bratove doklady a potom tvrdil, že sa pomýlil. Pri zadržaní sa nezmohol na odpor," uviedla vtedy pre noviny Právo hovorkyňa českého policajného prezídia Pavla Kopecká.

Dávid B. mal vo februári tohto roka nastúpiť na výkon päťročného trestu za spreneveru 5,6 milióna korún. Keďže tak neurobil, Špecializovaný trestný súd v Pezinku na neho vydal európsky i medzinárodný zatykač. Dávida B. už v ČR raz zatkli aj v minulosti. Zo Slovenska utiekol po obvinení v kauze BMG a Horizont, českí policajti ho chytili v Prahe v januári 2003. Vo vydávacej väzbe vtedy strávil 16 mesiacov po tom, ako neúspešne žiadal o azyl v Česku.

Pôvodne vtedajší Špeciálny súd odsúdil 27. apríla 2007 Jozefa Majského na 12-ročný trest odňatia slobody, neskôr Najvyšší súd SR verdikt zrušil. Po tom, čo Jozefa Majského prepustili na slobodu z bratislavského Justičného paláca, následne prepustili aj jeho údajných komplicov - Dávida Brtvu odsúdeného v tejto kauze na 11 rokov odňatia slobody a Patrika Pachingera odsúdeného na desať rokov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá