Kolumbia má nového prezidenta, predstavil svoje plány

Kolumbijčania si zvolili nového prezidenta. Po spočítaní takmer Ivan Duque. Konzervatívny politik získal takmer 56 percent hlasov.

Víťaz kolumbijských prezidentských volieb Iván Duque vyzval národ na súdržnosť po tom, ako v druhom kole porazil ľavicového protikandidáta Gustava Petra. Ten však zažil raketový vzostup, ktorý vyvolal otrasy na politickej scéne a odhalil hlboký rozkol v rámci prebiehajúceho mierového procesu v krajine, informovala v pondelok agentúra AP.

Konzervatívne orientovaný Duque vyhral voľby v nedeľu s 54-percentným podielom hlasov. Skončil tak s 12-percentným náskokom pred Petrom, ktorý však ako ľavicový kandidát získal historicky najväčší počet hlasov. Kolumbia je jednou z najkonzervatívnejších krajín Latinskej Ameriky. Duque sa tak stane najmladším kolumbijským prezidentom za posledných takmer sto rokov, keď v auguste prevezme úrad. Vo svojom prvom vyhlásení ako budúca hlava štátu prisľúbil, že bude neúnavne pracovať na odstránení polarizácie spoločnosti a vládnuť v mene všetkých Kolumbijčanov. Takisto prisľúbil, že sa vyrovná s korupciou a zastaví ilegálnu produkciu kokaínu.

Vo voľbách šlo tiež o budúcnosť mierovej dohody uzavretej s ľavicovou povstaleckou organizáciou Revolučné ozbrojené sily Kolumbie. Právne Duque chce mierovú zmluvu pozmeniť v niekoľkých základných bodoch, čím by bývalých povstalcov mohol vrátiť naspäť do ilegality. Duqueho súper Gustavo Petro zase presadzoval zotrvanie pri pôvodnej dohode.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá