Merkelová plánuje špeciálny summit, chce nájsť riešenia migrácie

Merkelová plánuje špeciálny summit, chce nájsť riešenia migrácie
Zdroj foto: SITA/AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová plánuje usporiadať špeciálne stretnutie s niekoľkými ďalšími členskými štátmi EÚ, ktoré, podobne ako Nemecko, zasiahla migračná kríza. S odvolaním sa na nedeľné vydanie nemeckého denníka Bild o tom informuje agentúra DPA.

Pred plánovaným summitom

Podľa denníka Bild by sa toto stretnutie mohlo uskutočniť pred plánovaným pravidelným summitom EÚ, ktoré je naplánované na 28. a 29. júna. Merkelová chce diskutovať o možných riešeniach migračnej otázky s Gréckom, Talianskom a Rakúskom, cituje vládne zdroje z krajín EÚ nemecký denník.

"Zatiaľ sa o ničom nerozhodlo - sme vo fáze plánovania," povedal pre denník zdroj z talianskej vlády, ktorý dodal, že zatiaľ nie je jasné, kedy by sa tento špeciálny summit mohol konať. Taktiež nie je jasné, či sa stretnutia zúčastní i Španielsko a krajiny z balkánskeho regiónu.

Spor s ministrom vnútra

Merkelová sa k tomuto kroku uchyľuje po tom, ako sa dostala do sporu so svojím ministrom vnútra Horstom Seehoferom, ktorý chce pritvrdiť postoj Nemecka v oblasti migrácie a sprísniť kontroly na hraniciach. Nemecká kancelárka v súčasnosti uprednostňuje spoločný európsky postup riešenia migračnej krízy pred jednostranným postupom.

Seehofer a ďalší predstavitelia Kresťanskosociálnej únie Merkelovej pohrozili, že ak sa do pondelka nerozhodne pre ich líniu postupu na národnej úrovni, minister hoci aj bez jej súhlasu a súhlasu vládneho kabinetu rozhodne v rámci svojich právomocí - čo je z právneho hľadiska možné - o vracaní istej časti migrantov z hraníc.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá