Gajdoš si v Srbsku pripomenul výročie Kragujevskej vzbury

Gajdoš si v Srbsku pripomenul výročie Kragujevskej vzbury
Zdroj foto: SITA/MO SR
Minister obrany SR Peter Gajdoš si vo štvrtok v Srbsku pripomenul minulotýždňové 100. výročie vzbury vojakov trenčianskeho pešieho pluku známe ako Kragujevská vzbura. Išlo o najväčšiu a najtragickejšiu vzburu v rakúsko-uhorskej armáde počas 1. svetovej vojny, po potlačení ktorej bolo v roku 1918 odsúdených a popravených 44 slovenských vojakov.

„Moderný svet častokrát zabúda na hrôzy, ktoré prinášajú ozbrojené konflikty. Dnes som vzdal úctu 44 slovenským vojakom, ktorí sa pred 100 rokmi postavili na odpor vojne a útlaku, a to aj napriek tomu, že vedeli, čo ich v prípade neúspechu čaká,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš.

71. peší pluk vznikol v roku 1860, pričom od roku 1882 bolo jeho veliteľstvo dislokované v Trenčíne. Išlo o pluk s najvýraznejším slovenským zastúpením v rakúskej a neskôr rakúsko-uhorskej armáde. Jeho príslušníci pochádzali najmä z Trenčianskej, Oravskej a Turčianskej župy.

Odpor proti vojne, únava z vojnového strádania odhodlanie vzoprieť sa odchodu na južný front len krátko po návrate z náročného ruského zajatia vytvorili v rámci slovenskej posádky trenčianskeho pluku v srbskom Kragujevci napätie. To vyústilo do vzbury, z ktorej bolo následne 8. júna 1918 obžalovaných 81 vojakov. Z nich odsúdil mimoriadny vojenský súd na trest smrti zastrelením ešte v ten deň 44 Slovákov.

Šéf rezortu obrany si v Srbsku uctil aj pamiatku civilných obetí 2. svetovej vojny pri pamätníku Zlomené krídla.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá