Spor o azylovej politike otriasol Merkelovej vládou

Naďalej nevyriešený spor o podobu budúcej azylovej politiky nemeckej vlády, ktorý trvá medzi lídrami strán únie CDU/CSU, spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a šéfom spolkového rezortu vnútra Horstom Seehoferom, vytvoril v Berlíne dramatickú vnútropolitickú situáciu.

Kancelárka žiada trpezlivosť

Ďalšie stretnutie oboch vládnych činiteľov zatiaľ nie je v pláne, informovala vo štvrtok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na informácie od poslancov strán únie po mimoriadnych oddelených rokovaniach ich skupín. Riešenie sporu tak zostáva v nedohľadne.

Kancelárka požiadala vo štvrtok poslancov zo svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) o trpezlivosť a prisľúbila im, že bude na sklonku mesiaca bojovať na summite EÚ v Bruseli o celoeurópske riešenie problému.

CSU dala šéfke vlády ultimátum

Spolkový minister vnútra Horst Seehofer však chce v pondelok v Mníchove získať poverenie predsedníctva svojej Kresťanskosociálnej únie (CSU), aby v prípade potreby - hoci aj bez súhlasu kancelárky - rozhodol na úrovni ministra o vracaní časti utečencov už na nemeckej štátnej hranici. Podľa skôr medializovaných informácií by malo ísť o už raz odmietnutých žiadateľov o azyl, ako aj osoby, ktoré sú registrované v iných európskych krajinách, či o migrantov bez dokumentov totožnosti.

CDU naopak chce zatiaľ pripustiť iba vracanie tých, ktorých žiadosti o azyl už raz v spolkovej republike zamietli. Bavorská CSU vo štvrtok zamietla návrh kancelárky Merkelovej, aby sa vyčkalo na celoeurópske riešenie, a fakticky dala šéfke nemeckej vlády v Berlíne ultimátum.

Situácia je vážna

Šéf poslaneckého klubu CSU Alexander Dobrindt naznačil, že časti plánu azylovej politiky sú v priamej kompetencii ministra vnútra a mali by sa realizovať bez vyčkávania na dohodu na úrovni Únie. Skupina poslancov CSU je podľa jeho slov v tejto otázke jednotná a mieni problematiku predniesť na pondelkovom rokovaní predsedníctva strany v Mníchove, kde by sa malo rozhodnúť o ďalšom postupe. Dobrindt pripustil, že spor je záťažou pre vzťahy oboch sesterských strán, avšak zdôraznil, že nadišiel čas konať. "Nechcem pred vami tajiť, že máme vážnu, veľmi vážnu situáciu," cituje jeho slová agentúra DPA, podľa ktorej sa na zasadaní skupiny poslancov CSU hovorilo aj o historickej situácii.

Čisto z právneho hľadiska však minister vnútra môže sám nariadiť vracanie utečencov z hraníc, a to bez súhlasu kancelárky a ďalších členov kabinetu. Spolková polícia by v takom prípade musela neodkladne konať. Pre Merkelovú a jej koaličnú vládu, ktorú tvoria CDU/CSU a SPD, by to však fakticky znamenalo koniec vládnutia.

CSU očakávala ústupok

Čestný predseda nemeckej Kresťanskosociálnej únie Theo Waigel vyzval vo štvrtok Angelu Merkelovú, aby v spore o azylovú politiku vyšla v ústrety jeho strane. "Očakával som od kancelárky, že navrhne cestu, ktorá umožní konať na národnej úrovni dovtedy, kým sa nezrodí uspokojujúce európske riešenie," cituje jeho slová pre piatkové vydanie periodika Augsburger Allgemeine s predstihom vo štvrtok tlačová agentúra DPA.

Niekdajší spolkový minister financií súčasne apeloval na všetkých zainteresovaných zo strán únie, aby zabránili ďalšej eskalácii sporu, ktorý - ako formuloval - už nikomu nemožno vierohodne vysvetliť. Waigel varoval aj skupinu poslancov CSU pred zrušením spoločnej frakcie s CDU a pripomenul, že sa to neosvedčilo v roku 1976 a nikto by na tom nezískal ani teraz.

Nevedia sa zhodnúť

Ďalší popredný predstaviteľ CSU, bavorský krajinský premiér Markus Söder pre DPA zdôraznil, že v otázke prisťahovalectva nemožno prijímať polovičaté rozhodnutia, a odmietol tak kompromis kolegov z CDU.

Medzi poslancami Merkelovej CDU prevažovali na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní hlasy volajúce po tom, aby jej bol poskytnutý čas v podobe 14 dní do summitu v Bruseli, ale aj kritické vystúpenia na adresu CSU. Nezostalo však iba pri nich, tak sa napríklad Jens Spahn vyslovil podľa informácií účastníkov za vracanie utečencov podľa predstáv CSU zo štátnej hranice.

Predseda opozičných liberálov z FDP Christian Lindner podporuje v spore postoj ministra vnútra Horsta Seehofera, pričom sa vo štvrtok vyslovil za akúsi kombináciu krátkodobých zásahov podľa Seehofera a dlhodobých európskych cieľov podľa Merkelovej. Osobne však ráta s kompromisom, ktorý nevyrieši žiadny problém.

Zelení sú znepokojení

Opoziční zelení odsúdili naopak postoj Seehofera a jeho CSU ako nezodpovedný. Nestabilita vlády medzičasom môže znamenať aj ohrozenie stability krajiny a EÚ, mienil šéf ich frakcie Anton Hofreiter, ktorý vyzval ministra vnútra, aby neodkladne ukončil svoj rušivý manéver, a jeho konanie označil za zneužitie úradu, v ktorom fakticky pôsobí ako minister CSU pre volebnú kampaň. Poslanec zelených tým evidentne narážal na blížiace sa krajinské voľby v Bavorsku. Hlboké znepokojenie nad vládnou krízou vyjadrila aj spolupredsedníčka frakcie Katrin Göringová-Eckardtová.

Najvýznamnejším spojencom spolkovej kancelárky zostáva tak v súčasnosti paradoxne Sociálnodemokratická strana Nemecka, ktorá nevolá po žiadnom vracaní migrantov zo štátnej hranice, ale chce pre nich veľké centrá, z ktorých by tých odmietnutých priamo vyhosťovali. V SPD si navyše nikto neželá predčasné voľby, veď hrozba populistov, euroskeptikov a ultrapravičiarov z AfD je viac ako reálna.

Kancelárku podporili straníci

Angelu Merkelovú posilnili zväčša pozitívne reakcie straníckych kolegov z Kresťanskodemokratickej únie na jej smerovanie hľadania európskeho riešenia problémov v azylovej oblasti. Podľa vlastných slov by chcela dva týždne, ktoré zostávajú do summitu Únie v Bruseli, využiť na preskúmanie možností uzavretia dvojstranných dohôd s krajinami najviac vystavenými migračnému tlaku.

Merkelová v záverečnom vystúpení na mimoriadnom rokovaní parlamentnej frakcie CDU v Berlíne vo štvrtok po niekoľkých hodinách ubezpečila, že po summite v Bruseli bude bilancovať a informovať o stave rokovaní aj zákonodarcov. Súčasne pripustila, že jej zámery sú odvážne.

Odmieta jednostranné kroky

Na otázku, čo by sa stalo, ak by predseda CSU, Horst Seehofer v rámci svojich kompetencií nariadil vracanie migrantov zo štátnych hraníc, sa vo frakcii ozývali zdržanlivé reakcie. CSU nemožno takémuto postupu zabrániť, zhodli sa viacerí účastníci rokovania.

Kancelárka však napriek značnému tlaku CSU odmieta jednostranné kroky a opakovane sa aj vo štvrtok prihlásila k celoeurópskemu riešeniu a ako ústretový krok kolegom z CSU ešte k skúmaniu možnosti uzavrieť dvojstranné dohody s najviac zasiahnutými krajinami.

Ľavica chce ukončenie pôsobenia kancelárky

Medzi viacerých koaličných i opozičných politikov, ktorí adresovali vo štvrtok apely a výzvy Merkelovej, sa zaradila aj šéfka frakcie opozičnej strany Ľavica Sahra Wagenknechtová, ktorá šéfku spolkovej vlády vyzvala s ohľadom na nezmieriteľný spor s CSU na ukončenie pôsobenia jej koalície.

Strany únie CDU/CSU podľa jej názoru evidentne nie sú ďalej schopné vládnuť, pričom sa rozkladajú na otvorenej scéne. Merkelová by z toho mala vyvodiť dôsledky a ušetriť tak občanom pokračovanie tejto trúchlohry.

Väčšina občanov je proti

Väčšina občanov spolkovej republiky je podľa výsledkov aktuálneho prieskumu verejnej mienky Infratest dimap pre prvý program nemeckej verejnoprávnej televízie ARD proti tomu, aby na nemecké územie mohli vstúpiť utečenci bez dokumentov totožnosti.

Až 62 percent oslovených sa v prieskume vyjadrilo za ich vracanie zo štátnej hranice.

Celkovo 86 percent respondentov preferuje dôsledné deportácie odmietnutých žiadateľov o azyl zo spolkovej republiky.

Chcú zriadiť centrá

Zriadenie centier, ktoré by slúžili ako dočasné útočiská pre migrantov a žiadateľov o azyl, z ktorých by tých odmietnutých priamo vyhosťovali, považuje za dobré riešenie 61 percent oslovených Nemcov.

Spokojnosť s pôsobením súčasnej nemeckej koaličnej vlády všeobecne vyjadrilo 37 percent ľudí, čo je oproti predchádzajúcemu mesiacu nárast o tri percentné body, naďalej však väčšina 63 percent respondentov nie je menej alebo vôbec spokojná s prácou vlády kancelárky Merkelovej.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá