Šampionát otvorili futbalisti organizátora zápasom proti Saudom

Futbalisti organizátora MS 2018 v Rusku otvorili 21. svetový šampionát vo štvrtok 14. júna na štadióne Lužniki v Moskve zápasom proti Saudskej Arábii.

Putin otvoril šampionát

Ruský prezident Vladimir Putin a prezident FIFA Gianni Infantino vo štvrtok krátko pred 17.00 h na štadióne Lužniki v Moskve oficiálne otvorili XXI. majstrovstvá sveta vo futbale. Putin sa prihovoril fanúšikom z celého sveta a privítal ich v najväčšej krajine sveta. Otvoreniu najvýznamnejšej futbalovej akcie štvorročného obdobia predchádzala približne 20 minút trvajúca hudobná a pestrofarebná artistická šou, ktorej hlavnými postavami boli britský spevák Robbie Williams a ruská operná diva Aida Garifullinová.

Williams odspieval niekoľko najznámejších skladieb zo svojho repertoáru, pri najväčšom hite "Angels" mu výrazne pomohla aj Garifullinová. Na zaplnenom štadióne bolo v tom čase prítomných 80 000 divákov. Otvorenie šampionátu bolo predkrmom pred úvodným chodom, ktorým je od 17.00 h súboj domáceho Ruska a Saudskej Arábie pod dohľadom Argentínčana Néstora Pitanu. Práve 42-ročný rozhodca bude môcť vôbec prvýkrát v histórii futbalu využiť na majstrovstvách sveta služby videotechnológie.

Na turnaji, ktorý vyvrcholí v nedeľu 15. júla v rovnakom čase a na rovnakom zrekonštruovanom štadióne s kapacitou 81.000 miest, sa predstaví 32 výberov. Skupinová fáza potrvá do štvrtka 28. júna. Do osemfinále sa kvalifikujú prví dvaja z každej skupiny, pre ostatných 16 účastníkov sa turnaj skončí. Štvrťfinálové súboje sa budú hrať v piatok a v sobotu 6., 7. júla, semifinálové v utorok a v stredu 10., 11. júla. Duel o bronz je na programe v sobotu 14. júla v Petrohrade.

Prvý raz v Rusku

Mundial sa po prvý raz uskutoční na ruskej pôde, titul obhajujú Nemci. Šesťdesiatštyri zápasov majstrovstiev sveta bude hostiť celkovo dvanásť štadiónov v jedenástich ruských mestách - Moskve, Petrohrade, Kaliningrade, Kazani, Nižnom Novgorode, Samare, Volgograde, Saransku, Rostove na Done, Soči a Jekaterinburgu. Ruská kandidatúra na usporiadanie MS 2018 uspela na úkor anglickej i spoločnej portugalsko-španielskej a holandsko-belgickej.

Debutantmi na MS sú Island a Panama. Na mundiale budú chýbať po 60 rokoch štvornásobní majstri sveta Taliani, z ďalších zaujímavých výberov aj úradujúci juhoamerický šampión Čile či Holandsko. Slovensko, ktoré na šampionáte v roku 2010 v JAR pri jeho premiérovej účasti preniklo do osemfinále, sa na záverečný turnaj do Ruska neprebojovalo. V kvalifikačnej F-skupine obsadilo druhé miesto za suverénnym Anglickom, na účasť v európskej baráži mu chýbal jeden bod.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá