Nový web ukazuje, kam idú v SR eurofondy. Má zlepšiť kontrolu

Nový web ukazuje, kam idú v SR eurofondy. Má zlepšiť kontrolu
Zdroj foto: SITA/AP
Lepší prehľad o projektoch na Slovensku, ktoré sú financované z eurofondov, je cieľom webovej stránky kamidueurofondy.sk.

Lepší prehľad a kontrola

Mať lepší prehľad o projektoch na Slovensku, ktoré sú financované z eurofondov, s možnosťou väčšej občianskej kontroly je cieľom webovej stránky kamidueurofondy.sk, ktorú spustila Nadácia Zastavme korupciu. Obyvatelia tak môžu ľahšie nájsť informácie k daným projektom z ich okolia a o čerpaní eurofondov, ale taktiež upozorniť na prípadné podozrivé aktivity.

Podľa výkonného riaditeľa nadácie Pavla Sibylu nie sú totiž eurofondy abstraktné miliardy eur z Bruselu, ale konkrétne projekty roztrúsené v desiatkach miest a obcí na Slovensku. Ide napríklad o výstavbu zberných dvorov, zatepľovanie škôl či nákup nových strojov do firiem. "Nikto nevie dohliadnuť na tisíce projektov po celej krajine, iba ľudia žijúci v ich okolí. Preto sme chceli vytvoriť nástroj, ktorý dáva možnosť vyhľadávať projekty a sledovať, čo by sa v nich malo robiť," priblížil Sibyla.

Postupne pribudnú ďalšie funkcie

Nadácia pracuje s dátami o eurofondoch z programového obdobia 2014-2020. "Žiaľ, stále chýbajú údaje o pôdohospodárskych eurofondoch, ktoré Pôdohospodárska platobná agentúra zverejňuje v minimálnej podobe iba na vlastnom webe," doplnil analytik eurofondov v nadácii Matej Hruška.

Webová stránka bude postupne dopĺňaná o nové funkcie. Pribudne prepojenie s ďalšími zdrojmi dát aj prehľad toho, ako sa Slovensku darí napĺňať eurofondové ciele.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá