Poslancov prestane chrániť trestnoprávna imunita

Aktualizované:
Poslancov prestane chrániť trestnoprávna imunita
Zdroj foto: SITA
Trestnoprávna imunita viac poslancov chrániť nebude. O túto výsadu majú prísť od 1. septembra na základe novely ústavy, na ktorej znení sa dnes dohodli zástupcovia všetkých parlamentných strán.

Podľa slov Radoslava Procházku z KDH bude poslanec naďalej nepostihnuteľný za výroky prednesené v pléne alebo orgánoch NR SR a za hlasovanie. "Vo všetkom ostatnom bude platiť rovnosť pred zákonom," povedal Procházka.

Na vzatie poslanca do väzby bude nevyhnutný súhlas parlamentu. Ak bude člen snemovne prichytený pri spáchaní trestného činu, polícia o tom musí upovedomiť predsedu NR SR a šéfa Mandátového a imunitného výboru NR SR. Zároveň bude platiť, že takýto poslanec bude môcť byť zadržaný a následne to bude podliehať schvaľovaciemu procesu v zákonodarnom zbore.

Poslanci však trestnoprávnu imunitu ponechajú sudcom. "Rozhodli sme sa, že v tejto chvíli budeme plniť objednávku v tom rozsahu, v akom ju chápeme, že od verejnosti prišla. Teda zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov. Myslím si, že sa tejto objednávke podarilo a podarí vyhovieť," vysvetlil Procházka.

Novela ústavy, na ktorú bude potrebných aspoň 90 hlasov, a s tým súvisiace úpravy ďalších právnych noriem, majú byť predložené na júnovú schôdzu, aby mohli byť účinné od 1. septembra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá