Venezuela kolabuje. Cena tovaru prudko stúpa, inflácia je astronomická

Aktualizované:
Spotrebiteľské ceny vo Venezuele sa v máji oproti predchádzajúcemu mesiacu viac než zdvojnásobili a v medziročnom porovnaní inflácia dosiahla takmer 24.600 %. Uviedol to v týchto dňoch finančný výbor venezuelského Národného zhromaždenia.

Centrálna banka o vývoji inflácie neinformuje

Výsledky poukazujú na prudké zrýchľovanie inflácie, keďže údaje za apríl poukázali na medziročný rast cien zhruba o 14.000 %. Podľa údajov Národného zhromaždenia, v ktorom väčšinu má opozícia, sa spotrebiteľské ceny vo Venezuele zvýšili v máji oproti aprílu o 110,1 %. Za 12 mesiacov rast dosiahol 24.571 %. Údaje sú približne v súlade s odhadmi nezávislých ekonómov. Na porovnanie, v apríli sa ceny medzimesačne zvýšili o 80 % a v marci o 67 % a medziročný rast v apríli predstavoval 13.779 %.

Údaje o inflácii v súčasnosti zverejňuje v krajine len Národné zhromaždenie, keďže centrálna banka už vyše dva roky o vývoji inflácie neinformuje. Podľa výpočtov Národného zhromaždenia nastúpila v krajine hyperinflácia, ktorá je charakterizovaná medzimesačným rastom spotrebiteľských cien minimálne o 50 %, koncom minulého roka.

Krajina sa zmieta v hospodárskej kríze

Krajina sa už niekoľko rokov zmieta v hospodárskej kríze, v dôsledku ktorej milióny obyvateľov Venezuely trpia hladom a nedostatkom liekov. Problémy odštartoval pokles cien ropy pred niekoľkými rokmi. Práve ropa patrila ku kľúčovým vývozným artiklom Venezuely.

Opozícia však zároveň obviňuje zo súčasnej situácie korupciu vo vláde a prezidentovu hospodársku a menovú politiku. Kritizuje najmä prísne menové kontroly zavedené pred 15 rokmi ešte prezidentom Hugom Chávezom a súčasné nadmerné tlačenie nových peňazí. V dôsledku tejto politiky klesla hodnota bolívaru oproti americkému doláru v minulom roku približne o 98 %, čo znamená, že venezuelská mena je prakticky bezcenná.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá