Matka nechala dieťatko zatvorené v aute, v horúčave neprežilo

Aktualizované:
Mimoriadna tragédia sa odohrala na Orave. Podľa informácií polície nechala matka, ktorá sa išla nechať vyšetriť do nemocnice v Trstenej, svojho dva a pol ročného potomka na parkovisku v zatvorenom aute. Kým sa však poňho vrátila, dieťatko bolo vystavené extrémnym horúčavám. Neprežilo. Polícia celú udalosť vyšetruje.

Zatvorené v aute na parkovisku

Dieťa sa podľa polície, ktorá o smutnej udalosti informovala na Facebooku, nepodarilo zachrániť napriek tomu, že matka ho okamžite zobrala späť do nemocnice. Už však nejavilo známky života. "Jeho telesná teplota bola na hranici 46 stupňov," uviedli policajti.

"Dieťa už bez známok života priniesli na stanicu záchrannej zdravotnej služby v Trstenej, ktorá sa nachádza v budove nemocnice. Prítomní záchranári začali dieťa okamžite oživovať. Žiaľ, napriek ich maximálnemu úsiliu sa ho nepodarilo zachrániť," povedala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Deti by nemali byť v aute samotné ani na chvíľu

Pondelkový prípad nie je prvým na Slovensku, pri ktorom dieťa odložené v rozhorúčenom aute zomrelo. V júli 2015 zabudol otec v aute v Nitre svoju dvojročnú dcéru Kristínku. Tá po krátkom čase zomrela na prehriatie organizmu a zlyhanie centrálneho nervového systému mozgu.

Policajti a hasiči zasahovali pri deťoch odložených v autách viackrát už aj v tomto roku. Napríklad vo februári nechal otec trojročné dieťa v uzamknutom aute v podzemnej garáži jedného z bratislavských obchodných centier. Plačúce a v autosedačke pripútané dieťa museli vyslobodiť policajti.

TOP videá

Záchranári varujú, že deti by nemali byť v aute samotné ani na chvíľu. "Detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako u dospelého človeka. Pri horúčavách môže teplota v aute dosiahnuť aj 70 stupňov Celzia, pripomína doslova skleník a k zlyhaniu organizmu tak môže u dieťaťa dôjsť už po niekoľkých minútach," vysvetlila Krčová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá