Česi si pripomenuli smutné výročie, pred 76 rokmi vyhladili Lidice

Česká republika si pripomenula 76. výročie vyhladenia obce Lidice nemeckými nacistami. Pietny akt sa začal v nedeľu ráno omšou na základoch zbúraného kostola svätého Martina. Spomienka potom pokračovala pri spoločnom hrobe kladením vencov.

Prišiel aj Babiš a Okamura

Pietny akt sa začal omšou na základoch zbúraného kostola sv. Martina. Spomienka potom pokračovala pri spoločnom hrobe kladením vencov. Vence okrem vojakov pri spoločnom hrobe položili aj policajti. Predpoludním tak urobili aj český premiér Andrej Babiš, ministerka obrany Karla Šlechtová, poslanec Tomio Okamura, senátor Jiří Dienstbier a ďalší.

V nedeľu uplynulo 76 rokov od vpádu nemeckých vojakov do tejto malej obce v stredných Čechách. Išlo o odvetu za atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Po atentáte, ktorý vykonali československí výsadkári 27. mája 1942, nasledovalo vyhlásenie stanného práva na celom území vtedajšieho Protektorátu Čechy a Morava a masové popravy.

TOP videá

Zostala len holá pláň

Odveta Nemcov vyvrcholila 10. júna 1942 vypálením stredočeskej obce Lidice, ktoré Nemci odôvodnili tým, že v dedine sa údajne ukrývajú parašutisti. Priamo v obci nacisti na základe rozkazu štátneho tajomníka úradu ríšskeho protektora - Karla Hermanna Franka - na záhrade Horákovho statku - zastrelili 173 mužov, mnoho žien a detí bolo deportovaných do koncentračných táborov Chelmno a Ravensbrück a časť lidických detí bola uznaná z rasového hľadiska vhodná na prevýchovu v nemeckých rodinách.

Celkovo prišlo v Lidiciach o život 340 obyvateľov (192 mužov, 60 žien a 88 detí). V rokoch 1945-1947 sa podarilo nájsť deväť detí odvedených do Nemecka. Dedinu gestapo zrovnalo so zemou a v roku 1943 tu zostala len holá pláň.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá