NBA: Warriors nedali Clevelandu šancu, suverénne obhájili titul

9.6.2018 13:25

Basketbalisti Golden State aj po roku zostávajú zlatí. V piatkovom štvrtom stretnutí finále NBA zvíťazili v Clevelande hladko 108:85 a v najkratšom možnom čase obhájili titul šampiónov profiligy. Vlani si poradili s rovnakým súperom podobne suverénne 4:1 na zápasy. Warriors ovládli NBA tretíkrát za ostatné štyri roky. GS sa stal prvým obhajcom prvenstva po Miami, ktorému sa to podarilo v 2013. Golden State uspeli na palubovke súpera v devätnástej sérii play-off v rade a vyrovnali rekord Miami.

Priebeh štvrtého zápasu odzrkadľoval celú sériu. Favorizovaní hostia sa pustili do súpera bez rešpektu, až na krátke úseky súpera nepustili do vedenia, a keď už, nie viac ako o bod. Po prvom polčase Warrriors odchádzali na prestávku s náskokom 9 bodov (61:52). Tretia štvrtina sa ukázala ako rozhodujúca, pre domácich sa skončila katastrofou. Warriors si v nej utvorili priepastný náskok 21 bodov. Záverečné dejstvo sa už len dohrávalo, Cavs sa nepodarilo ani skorigovať, naplnili sa tak prognózy zámorských bookmakerov, ktorí pred začiatkom série nedávali Clevelandu šancu a úspech GS ohodnotili kurzom 1,1.

Derniéra sezóny 2017/2018 mala dvoch hrdinov - oboch z kalifornského tímu. Dvojica Stephen Curry - Kevin Durant opäť potvrdila, že predstavujú rozhodujúci ofenzívny tandem Warriors a v konečnom dôsledku aj celej ligy. Prvý menovaný nastrieľal 37 bodov. Premenil pritom 7 trojok. "Ani nedokážem opísať tieto pocity. Dnes to spolu oslávime," tešil sa po zápase Stephen Curry. Tridsaťročný hráč naskočil do play-off až od druhého kola, keďže v závere základnej časti si zranil koleno.

Jeho úlohu lídra prevzal Kevin Durant, najužitočnejší hráč finále. Po strhujúcom výkone v treťom zápase série sa podobným výkonom prezentoval aj na záver ročníka. K rozhodujúcemu titulu prispel populárnym triple-double. Nastrieľal síce iba 20 bodov, ale pridal aj 10 asistencií a 12 doskokov.

Cleveland absolvoval 26. finálovú sériu, v tomto smere je desiaty najúspešnejší klub v profilige. Posledný zápas nevyšiel podľa predstáv LeBronovi Jamesovi. Tridsaťtriročná najžiarivejšia hviezda Cavs nazbierala iba 23 bodov. V celom play-off priemerne nastrieľal 34 bodov, druhý najvyšší počet v kariére. Pre LeBrona to bola 13. vyraďovacia časť v kariére a ôsme finále v rade. S neúspechom vo finále silnejú špekulácie, že James využije klauzulu v zmluve a v lete sa stane neobmedzeným voľným hráčom, v snahe nájsť tím, schopný detronizovať Golden State.

Finále play-off NBA - pondelok (hralo sa na štyri víťazstvá):

Cleveland - Golden State 85:108 (25:34, 27:27, 13:25, 20:22) - konečný výsledok série 0:4, titul pre Golden State

Zostavy a body:

Cavaliers: L. James 23, Love 13, J. Smith 10, T. Thompson 6, Hill 3 (Hood 10, Nance 7, Jeff Green 5, Žižič 4, Osman a Korver po 2, Calderón 0)

Warriors: Stephen Curry 37 (7 trojok), Durant 20 (12 doskokov, 10 asistencií), K. Thompson 10, Draymond Green 9, McGee 6 (Iguodala 11, Bell 4, Young 3, West, Looney, Pachulia a Livingston po 2, McCaw 0)TH: 25/17 - 16/16,

fauly: 22 - 24, trojky: 8 - 14, 20 562 divákov