Merkelová a Hollande sľúbili spoluprácu na oživení ekonomického rastu

Merkelová a Hollande sľúbili spoluprácu na oživení ekonomického rastu
Zdroj foto: SITA
Nový francúzsky prezident Francois Hollande chce s Nemeckom spolupracovať, pretože spojenectvo Berlín a Paríž je pre Europu dôležité. Zdôraznil to počas svojej prvej pracovnej cesty, ktorá smerovala práve za nemeckou kancelárkou.

Nový francúzsky prezident Francois Hollande dnes po nástupe do úradu navštívil Berlín, kde sa stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Hlavnou témou rozhovoru bola ekonomická situácia v Európe.
Nemecko a Francúzsko chápu spoločnú zodpovednosť za Európu a na júnovom summite EÚ musia predložiť spoločné návrhy na oživenie ekonomického rastu, povedala Merkelová po rozhovoroch s Hollandeom.
"Bude veľmi dôležité, aby Nemecko a Francúzsko na tomto summite predložili svoje idey spoločne a aby úzko spolupracovali na ich príprave," vyhlásila Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii len niekoľko hodín po tom, čo Hollande zložil prezidentskú prísahu.

Merkelová tiež povedala, že spolu s Hollandeom si želajú, aby Grécko zostalo v eurozóne a vyjadrila ochotu pomôcť obnoveniu hospodárskeho rastu krízou postihnutej krajine.
"Dúfam, že Grékom môžeme povedať, že Európa je pripravená pridať opatrenia, ktoré pomôžu rastu a podporia ekonomickú aktivitu, aby sa v Grécku obnovil rast," povedal Hollande, ktorý chce zmierniť Berlínom presadzovanú politiku úspor prorastovými opatreniami. "Pokiaľ ide o rast, dohodli sme sa na metóde, že na stôl vyložíme všetky nápady a návrhy a uvidíme, aké existujú právne možnosti na ich uskutočnenie," dodal. Na otázku, či stále žiada opätovné otvorenie rokovaní o európskom fiškálnom pakte, Hollande povedal, že odpoveď bude môcť dať až "na konci tejto práce".

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá