Vinný, rozhodla disciplinárna komisia o Špirkovi. Trest nedostane

Aktualizované:
Disciplinárna komisia uznala špeciálneho prokurátora Vasila Špirka v súvislosti s jeho marcovou tlačovou besedou, na ktorej hovoril o podozreniach zo závažnej korupcie na najvyšších miestach politiky, za vinného. Rozhodla sa však, že upustí od trestu, trestom je samotné prejednanie pred disciplinárkou.

Neverejné rokovanie vysvetlili

Komisia rokovala za zatvorenými dverami, pretože predmetom konania boli aj živé trestné veci, ktoré nie sú zatiaľ právoplatne ukončené. 

Návrh na disciplinárne konanie špeciálneho prokurátora Vasiľa Špirka podal koncom marca špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Dôvodom je, že Špirko začiatkom marca verejne vystúpil pred novinármi s podozreniami voči exministrom Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi a tým porušil interné predpisy Generálnej prokuratúry SR týkajúce sa tlačových besied. Kováčik navrhol ako disciplinárny trest zníženie platu o 20 percent na pol roka.

Predseda komisie Kristián Kuko v rozhodnutí uviedol, že Špirko porušil povinnosti prokurátora, čím sa dopustil disciplinárneho previnenia podľa Zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry. Od uloženia disciplinárneho opatrenia však komisia upustila. "Vzhľadom na povahu spáchaného previnenia možno dôvodne očakávať, že už samotné prejednanie veci pred disciplinárnou komisiou je postačujúce," zdôvodnil rozhodnutie komisie jej predseda.

Svoj názor nemení

"V podstate by sa dalo povedať, že disciplinárna komisia rozhodla takmer v súlade s mojím návrhom, čiže mohol by som byť spokojný, ale úprimne vám poviem, nie som spokojný. Nemôžem byť spokojný, necítim sa ani ako víťaz. Nie je to jednoduché pre vedúceho prokurátora, keď podáva návrhy na disciplinárne konanie na svojich ľudí, ktorí v podstate robia dobre prácu, ale bohužiaľ aj pri tom, ako sa vykonávalo celé dokazovanie, som vycítil, že sám môj kolega si je vedomý, že v podstate mohol konať inak," uviedol špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, s tým, že navrhoval najmenší možný trest a to zníženie základného platu. K vyšetrovaniu podozrení, o ktorých hovoril Špirko, Kováčik povedal, že ide o živú vec. "Neviem vám povedať, nie je to otázka na mňa, ale vyšetrovateľov," povedal.

Špirko sa vzdal práva na odvolanie preto, lebo bolo podľa neho vyhovené jeho argumentom. "Vzhľadom k tomu, že som prokurátor, uvedomujem si, že z mojej strany došlo k určitým porušeniam právnych, či už povinností prokurátora, alebo aj priamo pokynov generálneho prokurátora. Nebudem sa zbabelo tváriť, že k tomu nedošlo, keď k tomu došlo. Nakoniec, aj sám som to konštatoval vo svojom vystúpení. Preto mám za to, že tento trest a rozhodnutie, ku ktorému dospela disciplinárna komisia, je zákonný," uviedol Špirko.

Na otázku, či by to urobil znova, odpovedal, že nič na tom nemení ani dnešné rozhodnutie. "Vychádzal som zo svojho vnútorného presvedčenia, zo svojich hodnôt, vlastnej morálky, okolností, ktoré existovali v tom priestore a čase. Určite neľutujem svoje konanie, ktoré som uplatnil a nič by som na tom nemenil,"skonštatoval Špirko. V súvislosti s obavou o svoju bezpečnosť povedal, že stále pretrváva. "Človek sa stal opatrnejší a prijal som aj prostriedky vlastnej ochrany," dodal Špirko, ktorý sa rovnako ako Kováčik vzdal práva na odvolanie. Rozhodnutie komisie sa tak stalo právoplatným.

200 - miliónová kauza

Špirko dozoroval vyšetrovanie vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka. Začiatkom marca pred novinármi povedal, že bývalý minister financií Počiatek a exminister vnútra Kaliňák mali z ministerstva vnútra prostredníctvom podozrivých aktivít pri IT zákazkách "vytiahnuť" 200 miliónov eur. Informoval tiež, že na Kaliňáka podáva trestné oznámenie za pokus o diskreditáciu jeho osoby.

"Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol, takpovediac, účelovo stíhaný za činy, ktoré sa nepotvrdili. Podávam preto trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta Policajného zboru, riaditeľa NAKA a riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky, a to pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže," vyhlásil Špirko v marci pre médiá.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá