Terorista zo Štokholmu pozná svoj trest, z väzenia sa nemusí dostať

Na doživotný trest odňatia slobody odsúdili uzbeckého občana Rakhmata Akilova. Ten vlani 7. apríla na ukradnutom nákladnom vozidle vyšiel na nákupnú triedu v centre Štokholmu, zrážal ľudí a päť z nich usmrtil. Súd ho uznal vinným z terorizmu.

Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil vo štvrtok švédsky súd 40-ročného Rachmata Akilova z Uzbekistanu, obvineného zo spáchania útoku nákladným vozidlom v centre Štokholmu, pri ktorom vlani zahynulo päť ľudí. Akilov sa priznal k jazde ukradnutým nákladným autom po frekventovanej pešej zóne vo švédskej metropole. Usvedčili ho z vraždy spojenej s terorizmom. Jeho útok sa odohral 7. apríla 2017.

Akilov počas súdneho procesu vyhlásil, že chcel prinútiť Švédsko, aby ukončilo svoju účasť na operáciách medzinárodnej koalície proti IS. Prokuratúra pre neho požadovala doživotný trest. Súdny proces s ním trval zhruba dva mesiace a svedčilo v ňom vyše 100 osôb vrátane preživších obetí.

Uzbek pri útoku usmrtil piatich ľudí - Brita, Belgičanku a troch Švédov, pričom najmladšou osobou, ktorá pri útoku tohto moslimského fanatika zahynula, bolo 11-ročné dievča. Zranil ďalších 14 ľudí. Pokiaľ bude Uzbek predčasne prepustený, čo je vo Švédsku u odsúdených na doživotie bežné, z krajiny ho vyhostia, uviedol denník Aftonbladet.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá