Úrady podcenili hrozbu erupcie, guatemalská opozícia žiada trest

Erupcia guatemalskej sopky Volcán de Fuego si vyžiadala už 99 obetí. Tragická bilancia pravdepodobne porastie, pretože takmer 200 ľudí je stále nezvestných. Úrady vyhlásili stav prírodnej katastrofy v štyroch okresoch.

Guatemalský národný inštitút forenzných vied zvýšil počet mŕtvych po nedeľnom výbuchu Ohnivej sopky na 99. Inštitút uviedol, že identifikoval 28 z uvedeného počtu tiel. Záchranári v stredu obnovili pátranie po telách a reportéri tlačovej agentúry Associated Press boli svedkami, ako nachádzajú pozostatky ľudí. Avšak v stredu neskoro popoludní úrady oznámili, že pátranie znovu pozastavujú, lebo im v hľadaní bránia prúdy sopečného materiálu a padajúci dážď.

Žeravý vulkanický materiál, ktorý v nedeľu 3. júna pochoval ľudí, spôsobil, že mnoho tiel je spálených a nerozpoznateľných. Na určenie ich totožnosti budú potrebné testy DNA a ďalšie metódy. Sopka Volcán de Fuego, jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike, pri nedeľňajšej erupcii chrlila žeravé kamene, dym a popol, ktorých hustá vrstva sa zniesla na okolie. Podľa miestnych expertov ide o najväčšiu erupciu tejto sopky od roku 1974.

Vulkán vysoký 3763 metrov, ktorého názov v španielčine znamená "Ohnivá sopka", leží 44 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Guatemala a neďaleko koloniálneho mesta Antigua, vyhľadávaného turistami a známeho kávovými plantážami.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá