Predstavili program o budúcnosti školstva. Schválila ho i vláda

Aktualizované:
Ministerka školstva Martina Lubyová predstavila dlho očakávaný Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý určí smerovanie slovenského školstva na nasledujúcich desať rokov. Na svojom rokovaní ho schválil aj kabinet premiéra Petra Pellegriniho. Vymysleli reformu, ktorú nevedia zrealizovať a preto sa rozhodli, že spravia minimum, konštatuje opozičná SaS

Akčných plánov je päť

Vláda schválila zároveň aj akčný plán číslo 1 Implementačného plánu NPRVaV, ktorý sa dotkne rokov 2018-2019. Zvyšné štyri akčné plány vzala vláda na vedomie. V materiáli je desať čiastkových cieľov (päť pre regionálne školstvo a päť pre vysoké školstvo) a 105 opatrení. Tie sú rozpracované do Implementačného plánu, ktorý pozostáva z piatich dvojročných na seba nadväzujúcich akčných plánov.

Implementačný plán NPRVaV, ktorý sa vzťahuje na desaťročné obdobie 2018-2027, sa delí na päť dvojročných akčných plánov. Prvý akčný plán na obdobie 2018-2019 a druhý akčný plán na obdobie 2020-2021 obsahujú aj opatrenia zahrnuté v programovom vyhlásení vlády.

Dokument prehodnotia ministerstvá

NPRVaV venuje osobitnú pozornosť trom prierezovým témam. Ide o rozvoj systému ďalšieho vzdelávania v rámci celoživotného vzdelávania, integráciu a inklúziu marginalizovaných rómskych komunít a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia i na prepojenie systému výchovy a vzdelávania s potrebami ekonomiky a trhu práce. Dokument rezort školstva nepredložil na tradičné medzirezortné pripomienkové konanie, ale dal ho pripomienkovať priamo ministerstvám.

Podľa Lubyovej sú v reforme vzdelávania zapracované pripomienky z jeho východiskových materiálov z minulosti. NPRVaV vychádza z autorského dokumentu Učiace sa Slovensko, programového vyhlásenia vlády SR a správy o stave školstva, ktorá bola vypracovaná počas funkčného obdobia ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD).

SaS: Reformu pripravili pre budúce vlády

Ministerstvo školstva pripravilo reformu školstva pre budúce vlády, konštatuje poslanec a tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling v reakcii na Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania.

„Z dokumentu vyplýva, že ministerstvo školstva investuje v tomto volebnom období len zlomok financií a podstatná časť zostane až na ďalších vládach,“ poznamenal B. Gröhling a pokračoval: „Vymysleli reformu, ktorú nevedia zrealizovať. Preto sa rozhodli, že spravia absolútne minimum a zvyšok za nich urobia vlády, ktoré dnes ani neexistujú. Okrem toho ide o reformu plnú pekných, ale veľmi všeobecných fráz o nastavovaní parametroch.“

Podľa Gröhlinga je príznačné, že ešte skôr, ako prišlo ministerstvo so systémovým návrhom na skvalitnenie slovenského školstva, predseda Smeru predstavil ultrapopulistický návrh – obedy zadarmo. „Telocvične nie sú na polovici základných škôl. Učitelia majú žalostne nízke platy v porovnaní s inými ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním. Kuchárky nezarábajú ani minimálnu mzdu. Vybavenie škôl je biedne. V septembri školám chýbal jeden milión učebníc a nemali z čoho učiť. Kvalita učebníc je zúfalá – 82 % riaditeľov sa vyjadrilo, že kvalita a dostupnosť učebníc na Slovensku sú zlé. To je najhorší výsledok spomedzi európskych krajín. A naši žiaci sa v medzinárodných meraniach stále zhoršujú. Najnovšie už na Slovensku zaostávajú za zvyškom Európy aj štvrtáci na základnej škole. Čo z tohto ide riešiť vláda? Nič. Prichádza s obedmi zadarmo a s reformou, ktorú majú zaplatiť budúce vlády.“

Strana SaS ešte v januári predstavila reformu systémových zmien v školstve – Spravme Slovensko vzdelanejším, ktorú je pripravená realizovať, keď dostane možnosť prevziať zodpovednosť za Slovensko.

TOP videá

Opatrenia majú podľa premiéra logiku

Opatrenia, ktoré sú načrtnuté v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý v stredu predstavila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, majú svoju logiku. Uviedol to v reakcii na predstavenie dokumentu premiér Peter Pellegrini.

"Ide napríklad o navýšenie kapacít materských škôl, povinnú zaškolenosť detí predtým ako pôjdu na základnú školu, zvýšenie platov začínajúcich pedagógov, zvýšenie platovej úrovne až na úroveň 85 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku," priblížil niektoré z opatrení NPRVaV premiér. Zároveň potvrdil, že mnoho z peňazí, ktoré sú "jemne naznačené v akčných plánoch, o ktorých bude vláda rokovať, sú a aj budú súčasťou rozpočtov nasledujúcich".

Lubyová v stredu avizovala, že NPRVaV, ktorý určí smerovanie slovenského školstva na nasledujúcich desať rokov, musí rezort školstva ešte skontrolovať. Pellegrini potvrdil, že následne po dopracovaní predloží Lubyová konkrétny plán na dva až tri roky. "Na základe predstavenia konkrétnych akčných plánov budeme na vláde rozhodovať, koľko peňazí do školstva pôjde," dodal Pellegrini.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá