Bez silného Ruska nie je možný mier, uviedol Danko v Moskve

Šéf slovenského parlamentu Andrej Danko vystúpil v Moskve ako jeden z úvodných rečníkov na Medzinárodnom fóre pre rozvoj parlamentarizmu. V prejave zopakoval svoje vlaňajšie vyhlásenie v ruskej Štátnej dume: "Bez silného Ruska nie je možný svetový mier." Proti jeho účasti na fóre ostro protestuje KDH.

Ostro kritizoval sankcie

V prejave ďalej upozornil na problém šírenia neoverených informácií, ktoré ohrozujú bezpečnosť. "Rýchlosť informácií spôsobila to, že sme zabudli informácie analyzovať. Nastala plytkosť preberania informácií," zdôraznil Danko. V tejto súvislosti ocenil, že jednou z hlavných tém medzinárodného fóra v Moskve je kybernetická bezpečnosť. "Neviem, ako je to u vás, ale v našom štáte si niektorí ľudia, ktorí majú facebookový profil, myslia, že sú politici. Politika sa nerobí na internete, politika sa nerobí na Facebooku ani na telekonferenciách. Politika sa robí na takýchto stretnutiach," povedal Danko.

V príhovore Danko kritizoval hospodárske sankcie voči Rusku. "Sankcie nie sú a nikdy nebudú riešením. Riešením je len otvorený dialóg, priateľstvo, láska a porozumenie," dodal šéf NR SR.

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin, ktorý medzinárodné parlamentné fórum inicioval, pred ním v prejave kritizoval hospodárske sankcie voči Rusku ako prekážku hospodárskeho rozvoja a politického dialógu. Zároveň zdôraznil "potrebu obnovenia medzinárodnej stability, ktorú narúšajú sankcie a informačné vojny". Podľa predsedu dolnej komory ruského parlamentu je nevyhnutné, aby medzinárodné pravidlá rešpektovali všetci bez rozdielu.

Obchodujú bez ohľadu na sankcie

Na neskoršom brífingu Danko médiá informoval, že slovenský parlament v spolupráci s izraelským Knesetom zorganizuje konferenciu na tému kybernetickej bezpečnosti a problematiky šírenia nepravdivých informácií na internete, ktoré môžu vyústiť do konfliktov.

"Naša legislatíva ešte nepozná inštitúty, ktorými by sme bránili momentom, pri ktorých dôjde k poškodeniu cti alebo k ohováraniu. Chýba nám legislatíva, ktorá by donútila prevádzkovateľov sietí a diskusných fór, aby dôsledne identifikovali osoby, ktoré šíria klamstvá a polopravdy," vyhlásil Danko a poukázal na minulotýždňové zinscenovanie vraždy ruského novinára Arkadija Babčenka ukrajinskou tajnou službou.
Napriek existujúcim politickým rozporom mnohé európske štáty s Ruskom "spokojne obchodujú, bez ohľadu na sankcie", pokračoval Danko.

"Nebuďme takí, akí sme boli za komunizmu. Keď bol komunizmus, všetci sme sa pozerali na Východ, teraz sa všetci pozeráme na Západ. Buďme hrdí na svoj štát a urobme všetko pre to, aby sme mali dobré vzťahy aj s Rusmi, Američanmi a Číňanmi," dodal Danko. Medzinárodné parlamentné fórum v Moskve sa venuje témam ako migrácia, sloboda tlače, či digitalizácia a kybernetická bezpečnosť. Slovenskú parlamentnú delegáciu čakajú v pondelok ešte viaceré bilaterálne rokovania.

TOP videá

Ostrá kritika KDH

Proti účasti Danka na medzinárodnom fóre ostro protestuje Kresťanskodemokratické hnutie. Danko sa na tomto podujatí zúčastňuje na pozvanie Viačeslava Volodina, ktorý sa nachádza na sankčných zoznamoch Európskej únie pre podiel na anexii Krymu v roku 2014. Už tento fakt má podľa KDH odradiť každého slušného a demokratického politika od akéhokoľvek kontaktu s touto osobou. Stanovisko KDH poskytol Stano Župa z tlačového oddelenia hnutia.

"Je podivuhodné, že Andrej Danko bude o parlamentarizme hovoriť a počúvať v krajine, ktorá je podľa všetkých relevantných medzinárodných hodnotení charakterizovaná ako autoritársky a nedemokratický režim, kde parlament zohráva len úlohu štatistu. Je potláčaná slobodná súťaž politických strán a existujú podozrenia z pravidelných a masívnych volebných podvodov. Je legitímna otázka, čo sa chce v Rusku Andrej Danko o parlamentnej demokracii dozvedieť a naučiť," píše sa v tlačovej správe KDH s tým, že jednou z tém fóra má byť aj sloboda médií. "Ruská federácia je v tomto smere, podľa hodnotenia britského týždenníka The Economist, až na 139. mieste na svete a Putinov režim priamo či nepriamo ovláda všetky hlavné médiá. KDH vyzýva Andreja Danka, aby v sebe našiel odvahu a charakter, zastal sa v Moskve prenasledovaných ruských novinárov a vyzval predstaviteľov Štátnej dumy na vytvorenie slobodného mediálneho prostredia," píše sa ďalej v tlačovej správe. 

"KDH vyjadruje údiv nad tým, že druhý najvyšší ústavný činiteľ Slovenskej republiky bude o kybernetických hrozbách a hybridnej vojne hovoriť v krajine, ktorá je, podľa dokumentov Európskej únie, NATO, ale aj podľa najnovšej Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky, v súčasnosti ich hlavným páchateľom," píše sa ďalej. KDH takisto vyzvalo Danka, aby bránil záujmy SR, odsúdil hybridnú vojnu, ktorú Rusko vedie a vyzval na stiahnutie ruských vojakov z Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá