Zavraždený novinár žije. Babčenko sa šokujúco objavil pred kamerami

Ruský novinár Arkadij Babčenko predstúpil v stredu pred novinárov na tlačovej konferencii. Informovali o tom tlačová agentúra AP a spravodajská televízia Sky News. Svetové médiá v utorok informovali o Babčenkovom zastrelení v jeho byte v Kyjeve.

Pripravili pascu

Smrť ruského novinára Arkadija Babčenka zinscenovali v utorok ukrajinské tajné služby. Riaditeľ Ukrajinskej bezpečnostnej služby Vasyľ Hrycak na tlačovej konferencii oznámil, že Babčenkovu smrť nafingovali ako pascu na tých, ktorí sa ho snažili reálne zabiť. Dodal, že akciu plánovali niekoľko mesiacov, aby odhalili plány ruských tajných služieb. Skutočného organizátora Babčenkovej vraždy zadržali, píše agentúra DPA.

Kyjev a ukrajinská národná polícia v utorok informovali o zabití 41-ročného Babčenka, známeho vojnového novinára a kritika Kremľa. Novinára podľa nich napadli v jeho dome v Kyjeve a niekoľkokrát naňho vystrelili. Babčenka údajne našla jeho manželka a zavolala záchranku, strelným zraneniam podľahol pri prevoze do nemocnice.

Hrycak najskôr v stredu na tlačovej konferencii ohľadne vyšetrovania novinárovej vraždy povedal, že Babčenkovo zavraždenie vyšetrili. Následne na prekvapenie prítomných novinárov zavolal do miestnosti samotného Babčenka. Ten sa poďakoval všetkým, ktorí smútili za jeho odchodom. Svoje ospravedlnenie venoval najmä rodine a nič netušiacej manželke.

Poďakoval sa za záchranu

"Chcel by som sa ospravedlniť za to, čím ste všetci museli prejsť," uviedol očividne dojatý novinár Babčenko. "Prepáčte, ale inak sa to spraviť nedalo. Osobitne sa chcem ospravedlniť svojej manželke za peklo, ktorým prešla." Babčenko sa ďalej poďakoval ukrajinskej bezpečnostnej službe SBU za záchranu svojho života. Najdôležitejšie je podľa neho to, že sa podarilo zmariť ďalšie veľké teroristické činy. Nespresnil však, o aké plány malo ísť.

Priateľ novinára Myroslav Haj pred "vraždou" napísal, že Babčenko dostával vyhrážky z Ruska. Polícia však informovala, že Babčenko ju nežiadal o ochranu. SBU tvrdí, že získala informáciu o pripravovanom sprisahaní a podarilo sa mu zabrániť. Hrycak ešte skôr, než predstavil živého Babčenka, povedal, že vyšetrovatelia identifikovali ukrajinského občana, ktorého najala ruská bezpečnostná služba a ktorému za organizáciu a vykonanie vraždy zaplatila 40.000 dolárov. Tento nemenovaný Ukrajinec zase najal známeho, ktorý bojoval v separatistickej vojne na východnej Ukrajine ako strelec.

Vo februári 2017 opustil Babčenko Rusko s odôvodnením, že dostáva vyhrážky, a vyslovil tiež obavu z možného uväznenia. Minulú jeseň sa presťahoval do Kyjeva, kde pracoval externe pre ukrajinskú krymskotatársku televíznu stanicu ATR. Podľa moskovského rozhlasu Babčenko vlani necelého polroka žil aj v Prahe.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá