V Berlíne protestovali tisíce prívržencov aj odporcov AfD

V Berlíne demonštrovali tisíce prívržencov pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko. Heslo demonštrácie bolo "Budúcnosť pre Nemecko". Na viacerých miestach nemeckej metropoly sa medzitým začali schádzať odporcovia AfD.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa zišlo v nedeľu v Berlíne niekoľko tisíc prívržencov pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko, aby sa zúčastnili na demonštrácii pod heslom "Budúcnosť pre Nemecko - Za slobodu a demokraciu". Na viacerých miestach v nemeckej metropole sa medzitým začali schádzať odporcovia AfD, ktorých akcie majú takisto niekoľkotisícovú účasť, informovala agentúra DPA.

Prívrženci AfD z rôznych spolkových krajín Nemecka sa zhromaždili pred berlínskou hlavnou železničnou stanicou, odkiaľ mali pochodovať k známej Brandenburskej bráne. Pri úvodnom vystúpení popredných politikov tejto strany zazneli varovania pred "islamizáciou" Nemecka. Členka spolkového predsedníctva AfD Beatrix von Storchová povedala pred vyše dvojtisícovým davom, že "moc islamu v Nemecku nie je ničím iným než mocou zla". Kritizovala tiež hráča nemeckého národného futbalového tímu Mesuta Özila, ktorý má turecké korene. Podľa von Storchovej tento futbalista "nie je Nemcom, hoci má nemecký pas", pretože nechcel spievať nemeckú štátnu hymnu a stretol sa s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Podobne ako pri demonštráciách protiislamského hnutia Pegida zaznievali v Berlíne pokriky "Merkelová musí ísť preč", namierené proti staronovej nemeckej kancelárke. Na bezpečnosť počas nedeľňajšej akcie AfD dohliadalo približne 2000 policajtov, zatiaľ však nebolo hlásené žiadne významnejšie narušenie.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá