Talibanského veliteľa chytili vďaka dôkazom od Slovákov

SITA
14.5.2012 19:13

Provinčný talibanský veliteľ, priamo napojený na sieť Al-Kajdá, skončil v rukách spravodlivosti na základe dôkazov, ktoré získali slovenskí vojaci v Afganistane.

Talibanského veliteľa chytili vďaka dôkazom od Slovákov
SITA

Dôkazy od slovenských vojakov pomohli v Afganistane pri zadržaní jedného z veliteľov Talibanu, ktorý riadil kriminálnu a protikoaličnú činnosť v dvoch okresoch východoafganskej provincie. Dolapili ho koncom marca počas špeciálnej operácie afganských a koaličných Síl pre špeciálne operácie. Práve v tejto provincii pôsobila aj prvá rotácia slovenských Síl pre špeciálne operácie (SOF).

Okrem výcviku afganskej špeciálnej policajnej jednotky slovenskí vojaci získavali a zhromažďovali informácie, vďaka ktorým bolo možné zadržať talibanského veliteľa, priamo napojeného na sieť Al-Kajdá. Zadržanému veliteľovi je prisudzovaná zodpovednosť za útok na kontrolné stanovište Afganskej pohraničnej polície, zabitie vojaka afganskej armády a zodpovednosť za útoky proti koaličným silám, ktorých cieľom bolo získavanie zajatcov. Po úspešnej operácii bol zadržaný prevezený na jednu z koaličných základní, kde sa podrobil výsluchu.

„Slovenské Sily pre špeciálne operácie v Afganistane už takmer rok dokazujú, že máme skutočne kvalitne vycvičených vojakov na vykonávanie špeciálnych operácií,“ komentoval úspech Slovákov náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek. Podľa jeho slov ide o kvalitatívne vyššiu úroveň nášho najčerstvejšieho príspevku do operácie NATO, ktorý robí dobré meno Slovensku nielen v operácii ISAF v Afganistane, ale aj medzi partnermi v NATO.

„Eliminovať terorizmus už pri jeho zrode je cieľom našej účasti v Afganistane. Som hrdý na našich vojakov, ktorí denne nasadzujú životy ďaleko od domova, aby zaručili bezpečnosť našich občanov doma na Slovensku,“ povedal minister obrany Martin Glváč. Už o niekoľko dní sa na summite NATO v Chicagu rozhodne, aký charakter bude mať operácia ISAF po roku 2014. Podľa ministra Glváča sme pripravení ponúknuť naše vojenské spôsobilosti do tejto krízovej oblasti aj po tomto termíne.

Slovenská republika vyslala prvýkrát do operácie ISAF v Afganistane 20 príslušníkov SOF v septembri 2011. Ich hlavnou úlohou je výcvik afganských špeciálnych policajných jednotiek, ktorý sa uskutočňuje na základniach aj priamo v teréne počas špeciálnych operácií koaličných vojsk NATO. V súčasnosti na východe Afganistanu pôsobí už druhá šesťmesačná rotácia príslušníkov 5. pluku Špeciálneho určenia zo Žiliny.

Slovenský kontingent operácie ISAF pozostáva z 343 príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí zabezpečujú ochranu základní, ženijné činnosti, mentorovanie afganských armádnych jednotiek, zneškodňovanie nástražných výbušných prostriedkov, rekonštrukciu afganskej infraštruktúry a výcvik afganských špeciálnych policajných jednotiek. Slováci majú zastúpenie aj na všetkých úrovniach velenia operácie ISAF.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok