Íri si v referende odhlasovali zrušenie zákazu interrupcií

Vyše 66 percent írskych voličov podporilo liberalizáciu prísnych zákonov obmedzujúcich vykonávanie interrupcií. Vyplýva to z konečných výsledkov referenda, o ktorých informovali írski volební predstavitelia.

Písanie dejín

Voliči sa v referende mohli vyjadriť k otázke, či chcú zrušiť ústavný zákaz umelého prerušenia tehotenstva a poveriť parlament vypracovaním nových zákonov o interrupcii. Takýto krok podporilo 66,4 percenta hlasujúcich, zatiaľ čo 33,6 sa vyslovilo proti, oznámil volebný komisár Barry Ryan. Konečné výsledky viac-menej potvrdili údaje, ktoré vyplynuli už z prvých exit pollov. Premiér Leo Varadkar, ktorý viedol kampaň za liberalizáciu zákona o interrupciách, už po zverejnení odhadov hovoril o víťazstve moderného Írska a o tichej revolúcii.

Účasť dosiahla 64,1 percenta, čo znamená, že sa na referende zúčastnilo zhruba 2,1 z 3,1 milióna oprávnených voličov. Za zrušenie zákazu interrupcií sa vyslovilo 1,4 milióna voličov, čo bolo viac, než sa očakávalo. Proti bolo približne 724.000 hlasujúcich. Referendum rozdelilo tradične katolícke Írsko, v ktorom obe strany debaty o interrupciách viedli dlhú, emotívnu kampaň. Prieskum RTÉ ukázal veľký rozdiel medzi vekovými skupinami, keď až 87,6 percenta voličov vo veku 18-24 rokov hlasovalo za zrušenie zákazu, pokým skupina ľudí nad 65 rokov bola jediná, ktorá zmenu odmietla - 58,7 percenta v nej hlasovanie "nie".

"Ľudia prehovorili," povedal Varadkar, ktorý je vyštudovaný lekár a presadzoval takúto zmenu ústavy. "Ľudia povedali, že chcú modernú ústavu pre modernú krajinu," uviedol írsky premiér. Zákon povoľujúci interrupcie chce presadiť do konca roka. Skupiny zasadzujúce sa proti potratom naopak výsledok referenda označili za "tragédiu historických rozmerov". Hoci už priznali svoju porážku, avizovali, že sa nevzdávajú a vo svojej kampani budú pokračovať aj naďalej.

Emotívna kampaň

Referendum rozdelilo tradične katolícke Írsko, v ktorom obe strany debaty o interrupciách viedli dlhú, emotívnu kampaň. Potraty sú v krajine ústavou zakázané. Výnimka je možná len vtedy, ak je ohrozený život matky, nie však v prípade znásilnenia, incestu alebo smrteľnej abnormality plodu. Tisíce írskych žien preto každý rok cestujú do zahraničia, najmä do Anglicka, na vykonanie zákroku, ktorým sa tehotenstvo ukončí.

Z ústavy bude odstránený príslušný dodatok schválený v referende v roku 1983, podľa ktorého sa život ženy a život jej nenarodeného dieťaťa považujú za rovnocenné, a parlament dostane možnosť legalizovať potraty až do 12. týždňa tehotenstva.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá