Rezort si posvietil na online hazardné hry, pripravil nové pravidlá

Rezort si posvietil na online hazardné hry, pripravil nové pravidlá
Zdroj foto: SITA/AP
Od budúceho roka hráčov ako aj prevádzkovateľov hazardných hier čakajú nové pravidlá. Ministerstvo financií už predložilo do pripomienkového konania nový zákon o hazardných hrách. „Nový zákon reaguje na najnovšie trendy digitalizácie, ktoré neobišli ani sektor hazardu. Zámerom je tiež zvýšiť ochranu spotrebiteľov,“ uviedol rezort financií.

Zavedú prísne pravidlá

Najzásadnejšie zmeny, ktoré prináša nová právna úprava, sú zamerané na online hazardné hry, kam sa presúva čoraz viac hráčov. „Východiskom pri tvorbe novej legislatívy bolo hlavne zohľadnenie technologického vývoja, ktorý za posledné roky výrazne ovplyvnil podobu hazardných hier,“ uviedlo ministerstvo, ktoré sa pri tvorbe zákona inšpirovalo v európskych krajinách, napríklad v Dánsku, Švédsku, Rumunsku alebo Českej republike. „Dôraz sme kládli na posilnenie ochrany hráčov,“ zdôraznil rezort.

Návrhom zákona sa vytvára nová štruktúra licencií. Po novom sa sprístupnia prevádzkovateľom hazardných hier licencie nielen na online stávkové hry, ale aj na internetové herne a kasína. „Po získaní licencie sa na každého budú vzťahovať prísne pravidlá. A subjekty, ktoré doposiaľ neboli licencované, budú oproti súčasnosti na Slovensku platiť aj odvody. Blokácia webov nelicencovaných prevádzkovateľov hazardu bude aj naďalej prebiehať,“ uviedlo ministerstvo.

Návrh zákona taktiež sprísňuje podmienky prevádzkovania hazardných hier. Opätovne sa zníži dostupnosť hazardných hier, keďže sa zvýši minimálny počet prístrojov v jednej prevádzke. Od marca 2019 bude tento limit stanovený na minimálne 15 kusov. Po zvýšení minimálneho počtu prístrojov v herni z 5 na 12 kusov od januára tohto roka počet prevádzok poklesol. „Okrem toho, v jednej herni už bude môcť byť len jeden prevádzkovateľ hazardných hier. Obmedzia sa tiež prevádzkové hodiny herní a obce dostanú možnosť počas nimi určených dní, najviac však dvanástich v jednom roku, zakázať niektoré druhy hazardných hier,“ dodalo ministerstvo.

Zriadia špecializovanú inštitúciu

Nová legislatívna úprava tiež rieši takzvané kvízomaty, ktoré budú považované za hazardné hry. Prevádzkovať ich tak bude možné len v herniach alebo kasínach. „Ak sa tieto zariadenia umiestnia aj do iných priestorov, napríklad krčiem, zodpovednosť neponesie len prevádzkovateľ týchto prístrojov, ale aj samotný prevádzkovateľ pohostinstva alebo baru, ktorému bude hroziť odobratie živnosti,“ upozornil rezort financií.

Novým zákonom o hazarde by sa mala zriadiť špecializovaná inštitúcia, ktorej výhradnou kompetenciou bude regulácia v oblasti hazardných hier. Náklady na fungovanie inštitúcie návrh zákona prenáša z pliec daňových poplatníkov na prevádzkovateľov hazardných hier. Ministerstvo okrem toho navrhuje, aby boli všetky technické zariadenia využívané na prevádzkovanie hazardných hier pripojené na server prevádzkovateľa, čo umožní ich efektívnejšiu kontrolu, keďže k týmto dátam bude mať prístup aj štátny dozor.

„Všetky opatrenia prijaté v predošlej novele zákona, ktoré efektívne sprísnili reguláciu hazardných hier, ostávajú v platnosti. Napríklad hracie automaty aj naďalej nebudú môcť byť prevádzkované v krčmách alebo baroch, nemenia sa obmedzenia pre umiestnenie herní ani zákaz vstupu do herní pre osoby mladšie ako 18 rokov. Zákon tiež počíta so spustením registra vylúčených osôb, ktorým nebude umožnené hrať niektoré druhy hazardných hier,“ konštatovalo ministerstvo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá