Frešo ohlásil návrat SDKÚ na politické výslnie

TASR
14.5.2012 15:40

SDKÚ sa vracia, dôvera v ňu stúpa. Podľa kandidáta na predsedu strany Pavla Freša jej v tom pomáha diskusia aj transparentný boj o predsednícky post. "Ľudia sledujú túto súťaž. Verejnosť sa na nás pozerá s nádejou a dôveruje tomuto férovému výberu šéfa," uviedol.

Myslí si, že keby sa dnes uskutočnil prieskum preferencií, tak SDKÚ-DS by sa už nepohybovala pod štyri percentami, ale mala by viac. "Cítim, že preferencie a vôľa veriť SDKÚ-DS narastajú," uviedol. V SDKÚ-DS Frešo cíti pozdvihnutie záujmu aj sebadôvery. Je presvedčený, že po straníckom kongrese vzíde zjednotené vedenie, ktoré SDKÚ-DS pomôže. Strana bude podľa neho silnejšia, ľudovejšia a bude prinášať ponuku pre ľudí.

V súvislosti s názormi o zjednotení pravice uviedol, že zjednocovanie nie je dnes na programe dňa. Myslí si však, že v budúcoročných voľbách do vyšších územných celkov a aj v ďalších hlasovaniach, ktoré prídu na rad v roku 2014, budú musieť stredopravé strany ponúknuť alternatívu voči ľavici reprezentovanej Smerom-SD.

"Je vlasteneckou povinnosťou stredopravých strán ponúknuť programovú aj osobnostnú alternatívu v župných voľbách a úplne rovnako v komunálnych voľbách," zdôraznil. Takto sa podľa jeho slov dokáže stredopravá scéna rehabilitovať z fiaska, ktoré zažila v tohtoročných parlamentných voľbách. "Kedy bola odmietnutá ponuka programová aj personálna," doplnil.

Frešo si na líderský post trúfa aj vzhľadom na skúsenosti s vedením Bratislavského samosprávneho kraja. "Župa je malá vláda," poznamenal s tým, že rešpektuje všetko, čo dokázali jeho protikandidáti, aj ich odbornosť. Ale myslí si, že postaviť poriadny tím, ktorý dokáže pomôcť strane, vie najlepšie on. Pripomenul, že spolu so svojimi protikandidátmi Luciou Žitňanskou a Viliamom Novotným absolvovali verejné vypočutia v krajoch a vo viacerých oblastiach sa zhodli a zblížili.

V súvislosti s jeho Generálnou líniou, o ktorej rovnako ako o predsedovi rozhodne 19. mája Kongres SDKÚ-DS vo Zvolene, uviedol, že je to dokument, "ktorý predstavuje istý spoločný názor členskej základne". Frešo chce budúcnosť strany postaviť na demokracii, diskusii a "rozhodovaní sa smerom ďalej". Strana podľa neho smeruje k tomu, aby bola moderná, zrozumiteľná a ľudová. Frešo stavia na práci a chce, aby SDKÚ-DS riešila dennodenné problémy ľudí.

Politológovia Freša favorizujú

Najväčšie šance uspieť v boji o post predsedu SDKÚ-DS na sobotňajšom kongrese má predseda Bratislavského samosprávneho kraja Frešo. Zhodla sa na tom nezávisle od seba trojica oslovených politológov. Súčasne však upozorňujú na to, že táto prognóza sa nakoniec nemusí naplniť, keďže rozhodujúcou nie je popularita kandidátov u voličov, ale vnútorné vzťahy v rámci strany.

Podľa politického analytika Jána Baránka v prospech Freša hovorí to, že nie je z "priameho okruhu" dosluhujúceho šéfa strany Mikuláša Dzurindu. Navyše je za ním podľa neho "príbeh úspechu", ktorým je napríklad víťazstvo vo voľbách šéfa BSK. Naopak, na meno jeho protikandidátky Lucie Žitňanskej vrhá negatívny tieň jej postoj ku kauze Daňového riaditeľstva i to, že bola ministerkou vo vláde, ktorá skončila po necelých dvoch rokoch. "Dnes v SDKÚ potrebujú lídra, ktorý zdvihne zástavu a zavelí do útoku a pôjde v prvej línií, nie špekulovať napríklad nad programom strany," poznamenal Baránek.

Politológ Rastislav Tóth hovorí, že šance Freša na úspech sú "podstatne väčšie" ako v prípade Lucie Žitňanskej. Skutočný výsledok však podľa neho nemusí byť taký jednoznačný. Tóth totiž očakáva, že na delegátov strany môže byť vyvíjaný politický tlak zo strany odchádzajúceho šéfa SDKÚ-DS. "Ak by sa Frešo stal predsedom, tak zrejme éra Dzurindu by sa definitívne skončila. Žitňanská nie je silná osobnosť, to znamená, že trebárs o polroka alebo o rok by sa Dzurinda mohol vrátiť," vysvetlil možnú motiváciu exministra diplomacie.

Víťazstvo Freša na Kongrese SDKÚ-DS predpokladá aj politológ Michal Horský. Iný výsledok by bol podľa neho do veľkej miery prekvapením. "Zdá sa, že úvodný krok bratislavského župana Freša obracať sa na regionálne štruktúry a zháňať podporu po slovenských dolinách a hájoch je účinnejší ako bratislavská rétorika pani exministerky Žitňanskej," povedal.

Trojica politológov sa zároveň zhodla na tom, že šance poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného na úspech sú veľmi nízke. Tóth a Horský sú navyše presvedčení, že Novotný svojou kandidatúrou sleduje iné ciele ako úspech vo voľbách o post predsedu strany. "Zdá sa, že je v skutočnosti skrytým podporovateľom jedného z dvoch reálnych kandidátov," poznamenal Horský.

Kongres SDKÚ-DS sa uskutoční v sobotu 19. mája vo Zvolene. Predsedom strany od jej založenia v roku 2000 bol Mikuláš Dzurinda. Ten sa rozhodol z postu lídra strany odstúpiť po neúspechu v parlamentných voľbách, keď strana dostala len 6,09 percenta odovzdaných hlasov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok