Ministri sa schádzajú v bunkri pod Jeruzalemom, majú dobrý dôvod

Ministri sa schádzajú v bunkri pod Jeruzalemom, majú dobrý dôvod
Zdroj foto: SITA/AP
Zasadnutia izraelského bezpečnostného kabinetu sa najnovšie konajú v zabezpečenom podzemnom bunkri v Jeruzaleme. Informovali o tom izraelské médiá. Predstavitelia izraelskej vlády sa podľa agentúry AP vyhli komentárom na túto tému.

Bunker má odolať zbraniam

Správa o dejisku zasadnutia bezpečnostného kabinetu sa objavila na pozadí nárastu napätia vo vzťahoch Izraela s Iránom. Podľa médií bunker - známy ako Národné riadiace centrum - je vybavený komunikačnou technológiou a má odolať útoku konvenčných aj nekonvenčných zbraní. Je vybudovaný pod vládnym komplexom v Jeruzaleme a zahŕňa aj ubytovacie kapacity a  veliteľské posty.

Stretnutia bezpečnostnej rady sa doteraz prevažne konali v pracovni predsedu vlády v Jeruzaleme. Obsah ich rokovania je vo všeobecnosti tajný. Denník Haarec napísal, že o zmene miesta konania týchto schôdzok rozhodol premiér Benjamin Netanjahu už pred dvoma týždňami, a to kvôli únikom informácií zo zasadnutí. Naposledy sa to prejavilo, keď Netanjahu informoval o tajných dokumentoch, ktoré odhaľujú, že Irán sa tajne snažil získať jadrové zbrane.

Chcú zabrániť úniku informácií

Jeho verejnej prezentácii totiž predchádzalo stretnutie bezpečnostnej rady, na ktorom sa o odhaleniach diskutovalo. Netanjahu vtedy ministrov požiadal, aby o obsahu schôdzky verejne nehovorili. Napriek tomu sa pred verejnou prezentáciou objavila v médiách správa, že premiér zverejní novinky ohľadom iránskej jadrovej dohody.

Televízny kanál Jisrael Eser (známy aj ako Channel 10) informoval, že podľa vyjadrení ministrov jedným z hlavných dôvodov zasadnutí v bunkri je práve snaha účinnejšie brániť únikom informácií a obavy zo špionáže znepriatelených strán.

Podľa denníka Haarec ako dejisko zasadnutia bezpečnostného kabinetu bol tento kryt prvýkrát využitý v roku 2011 v rámci celoštátneho obranného nácviku, ktorého cieľom bola príprava na možný raketový útok na židovský štát. Súčasťou nácviku boli vtedy aj simulované útoky nekonvenčných zbraní na budovu parlamentu v Jeruzaleme.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá