Unikátna operácia nádoru mladíka vyliečila, bola prvou na Slovensku

Operáciu nezhubného nádoru na stehnovej kosti, ktorým najčastejšie trpia deti a adolescenti, vykonali lekári bratislavského Národného ústavu detských chorôb ako prví na Slovensku unikátnou metódou. Pacient, ktorý sa podrobil zákroku za pomoci elektródy, už na druhý deň odišiel vyliečený a bez bolesti. Operácia trvala len 35 minút.

Trpel veľkými bolesťami

Sedemnásťročný Dávid trpel silnými bolesťami bedrového kĺbu vyše roka. Ako uviedla jeho matka, nemohol spávať celé noci, preto sa nevedel sústrediť ani v škole. Navyše sa nemohol venovať športovým aktivitám, ktoré obľubuje. „Odkedy Dávida operovali, žije úplne iný život. Venuje sa športu a postupne si pridáva aktivity,“ uznala jeho matka.

Pred zákrokom trpel pacient nočnými bolesťami, ktoré sa bežne potláčajú liekmi, čo však nepriaznivo ovplyvňuje tráviaci trakt. „Náš pacient mal bez lieku veľmi silné bolesti v kĺbe, ktoré po podaní lieku ustúpili,“ zhodnotil prednosta Ortopedickej kliniky NÚDCH a LF UK Milan Kokavec.

Odkráčal po vlastných

Kokavec priblížil aj novú operačnú metódu: „Pri klasickej operácii to bolo náročnejšie, najskôr sme sa museli dostať k nádoru – vypíliť kosť, odstrániť nádor a následne kosť stabilizovať, aby sa nezlomila. Po novom prebieha tak, že sa elektróda pod CT prístrojom vloží priamo do ložiska v kosti a jadro benígneho nádoru sa pri teplote 90 stupňov vypáli. Už po dvoch hodinách, keď sa pacient prebral, nemal bolesti a na druhý deň odkráčal po vlastných.“

Okrem celkovej rekonvalescencie, ktorá trvá vďaka novej metóde šesť mesiacov, je v porovnaní s klasickou operáciou oveľa šetrnejšia, menej bolestivá a ekonomickejšia. „Vždy sme chceli našich pacientov menej stresovať hospitalizáciami, takto ich môžeme skrátiť na minimum,“ ocenil benefity nového prístupu aj generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Aktuálne na zákrok čakajú ďalší traja pacienti.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá