Novinárov majú viac chrániť, Laššáková rokovala so zástupcami médií

Aktualizované:
Novinárov majú viac chrániť, Laššáková rokovala so zástupcami médií
Zdroj foto: SITA/AP
Ochranu novinárov pri výkone ich práce je potrebné legislatívne posilniť. Zhodli sa na tom ministerka kultúry Ľubica Laššáková a zástupcovia vydavateľov a šéfredaktorov na vzájomnom rokovaní.

"V súčasnosti absentuje právne záväzné vymedzenie pojmu novinár a vzájomné prepojenie právnej regulácie médií a trestnoprávnej regulácie je nedostatočné," píšu v spoločnom komuniké z rokovania. Ministerstvo preto vytvorí pracovnú skupinu, ktorá pripraví legislatívny návrh.

Ten by mal riešiť osobité postavenie novinára z hľadiska ochrany zdroja, ale aj ochrany samotného novinára, napríklad pred nedôvodným trestným stíhaním za ohováranie, či civilnými žalobami na ochranu osobnosti v súvislosti s výkonom jeho práce. Pracovná skupina by mala začať fungovať v priebehu niekoľkých týždňov a jej súčasťou by mali byť predstavitelia relevantných ministerstiev aj zástupcovia vydavateľov a šéfredaktorov.


Ministerka vzala na vedomie aj obavy Asociácie vydavateľov tlače, že v prípade odobratia mobilného telefónu investigatívnej novinárke Pavle Holcovej by mohlo dôjsť k porušeniu princípov ochrany zdroja, ktoré sú zakotvené v tlačovom zákone a ktoré patria k základom novinárskej práce. "Obe strany budú preto pozorne sledovať ďalšie kroky orgánov činných v trestnom konaní a vzájomne spolupracovať pri úprave súčasnej legislatívy a jej výklade," vyhlásili.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá