Sagan poslednú etapu nepokoril, v konečnom poradí zaostal

Sagan poslednú etapu nepokoril, v konečnom poradí zaostal
Zdroj foto: SITA/AP
Kolumbijčan Fernando Gaviria z tímu Quick-Step Floors vyhral záverečnú 7. etapu na cyklistických pretekoch Amgen Okolo Kalifornie, ktoré boli zaradené do prestížneho seriálu WorldTour.

Rekordér ostal bez víťazstva

Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) zostal v rýchlej koncovke v Sacramente bez pódiového umiestnenia, skončil štvrtý. Jeho spolujazdec a krajan Michael Kolář finišoval na 15. priečke, Juraj Sagan sa s pretekmi rozlúčil 83. miestom. Etapa so štartom aj cieľom v Sacramente (143 km) mala predpokladaný šprintérsky záver, v ktorom Gaviria dovŕšil víťazný etapový hetrik na tohtoročnej Kalifornii, keď veľmi tesne zdolal Nemca Maxa Walscheida z tímu Sunweb. Tretia priečka v cieli patrila Austrálčanovi Calebowi Ewanovi (Mitchelton-Scott).

Rekordér v počte etapových triumfov na Okolo Kalifornie Peter Sagan (16) zostal bez víťazstva na 13. ročníku týchto pretekov. Vo svojej deviatej účasti 28-ročný Sagan vôbec po prvý raz nesiahol etapové víťazstvo. Okrem sobotňajšej štvrtej priečky si pripísal ešte dve tretie a ďalšie štvrté miesto. Saganovi to nestačilo ani na víťazstvo v bodovacej súťaži, ktoré dosiahol v Kalifornii sedemkrát. V aktuálne skončenej edícii skončil štvrtý, víťazom "bodovačky" sa stal Gaviria.

"Milujem preteky v Kalifornii a je škoda, že som po prvý raz nevyhral ani jednu etapu. Zároveň však ďakujem spolujazdcom z tímu za dobrú podporu. Každý deň tvrdo pracovali a veľmi som chcel etapové víťazstvo pre nich a tiež pre miestnych fanúšikov. Veľmi si vážim ich srdečnosť. Je to však cyklistická súťaž a nedá sa vždy víťaziť. Teraz sú predo mnou nové výzvy, už o tri týždne sa začnú preteky Okolo Švajčiarska," uviedol Peter Sagan na webe tímu Bora-Hansgrohe.

Bernal so suverénnym triumfom

Celkovým víťazom sa stal 21-ročný Kolumbijčan Egan Bernal z tímu Sky, ktorý si svoje prvenstvo vybojoval suverénnym triumfom v piatkovej kráľovskej vrchárskej etape s cieľom v South Lake Tahoe. Kolumbijský mladík zvíťazil s náskokom 1:25 min pred Američanom Tejayom van Garderenom (BMC Racing).

Bernal sa stal vôbec najmladším šampiónom na pretekoch Okolo Kalifornie a tiež víťazom súťaže mladých jazdcov do 25 rokov. Zároveň je prvý kolumbijský šampión na týchto pretekoch. V 13-ročnej histórii pretekov figuruje medzi víťazmi aj meno Petra Sagana, stalo sa tak v roku 2015. V aktuálne skončenej edícii P. Sagan patrí celková 58. pozícia s mankom 37:58 min na Bernala.

"Som veľmi šťastný, lebo toto je moje prvé víťazstvo na úrovni WorldTour. Záverečná etapa už nebola problém. Cítil som sa dobre a všetci moji spolujazdci to počas celého dňa v pohode kontrolovali," uviedol Egan Bernal, cituje ho web Cyclingnews.

Posledná etapa na rovine

Posledná etapa sa jazdila na rovine a v závere po okruhoch v Sacramente. Štvorica v úniku mala zloženie Neilson Powless (LottoNL-Jumbo), Adam de Vos (Rally), Mikkel Bjerg (Hagens Berman Axeon) a Jonny Clarke (UnitedHealthcare). Utvorili si náskok takmer 3 minúty, ale v záverečných 20 km klesol pod minútu. Šesť kilometrov pred cieľom bol únik štvorice minulosť, ale na ešte jeden útok sa odhodlal Američan Powless. Neuspel a v záverečných 5 km sa rozpútal očakávaný šprintérsky boj o víťazstvo. Do posledného 3,5 km okruhu sa vrútil celý "balík" pokope.

Výbornú prácu tímu Quick-Step Floors napokon Fernando Gaviria premenil na tretí tohtoročný triumf, hoci v závere ho takmer zdolal Nemec Max Walscheid (Sunweb), ktorý sa prirútil nečakane zozadu a predstihol Petra Sagana aj Caleba Ewana.

Výsledky - Amgen Okolo Kalifornie:

7. etapa: (Sacramento - Sacramento, 143 km):

1. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors 3:07:39 h,

2. Max Walscheid (Nem.) Team Sunweb,

3. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott,

4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe,

5. Miguel Bryon (USA) Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Resources,

6. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates, ...

15. Michael Kolář - všetci rovnaký čas ako víťaz,...

83. Juraj Sagan (obaja SR) obaja Bora-Hansgrohe +16 s.

Konečné poradie po 7. etape:

1. Egan Bernal (Kol.) Team Sky 25:34:19 h, 2. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +1:25 min, 3. Daniel Martinez (Kol.) EF Education First-Drapac p/b Cannondale +2:14, 4. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +2:16, 5. Tao Geoghegan Hart (V. Brit.) Team Sky +2:28, 6. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +3:01,... 58. Peter Sagan +37:58 min,... 110. Juraj Sagan +1:05:18,...112. Michael Kolář (obaja SR) Bora-Hansgrohe +1:08:57.

Bodovacia súťaž: 1. Fernando Gaviria (Kol.) 45, 2. Caleb Ewan (Aus.) 42, 3. Egan Bernal (Kol.) 36, 4. Peter Sagan (SR) 32, 5. Adam Yates (V. Brit.) 26.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá