KĽDR vraj stavia plošinu pre novinárov, sledovať majú demolíciu

KĽDR vraj stavia plošinu pre novinárov, sledovať majú demolíciu
Zdroj foto: SITA/AP
Severná Kórea sa chystá vybudovať pozorovaciu plošinu pre novinárov, ktorí budú sledovať budúcotýždňovú likvidáciu jadrového testovacieho komplexu Pchunggje. Naznačujú to družicové snímky z 15. mája, informovala v nedeľu juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na webstránku 38 North, prevádzkovanú americko-kórejským inštitútom pri Univerzite Johnsa Hopkinsa.

Jadrové testy zastavia

Severná Kórea v apríli oznámila, že pred plánovaným júnovým stretnutím svojho vodcu Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom komplex Pchunggje na severe krajiny zatvorí a zastaví testy jadrových zbraní i balistických rakiet, poznamenala agentúra Jonhap.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie začiatkom tohto týždňa informovalo, že Severná Kórea oficiálne pozvala do komplexu Pchunggje osem juhokórejských novinárov. Rozoberanie komplexu Pchunggje, z ktorého KĽDR vykonala od roku 2006 šesť jadrových skúšok, bude prebiehať 23.-25. mája.

Môžu sledovať aj z USA

KĽDR predtým oznámila, že komplex Pchunggje verejne rozoberie, pričom ceremóniu povolí sledovať zahraničným novinárom z dovedna piatich krajín - Británie, Číny, Južnej Kórey, Ruska a USA. Čínski vedci už skôr dospeli k záveru, že tento komplex sa čiastočne zrútil a je nepoužiteľný.

Po poslednej vykonanej jadrovej skúške zasiahla vlani v septembri túto lokalitu séria dotrasov, ktorá podľa presvedčenia seizmológov spôsobila zrútenie časti hory Mantapsan, pod ktorou sa komplex nachádza.

Rozobratie komplexu Pchunggje kritici vnímajú len ako symbolický krok zo strany Pchjongjangu. Odborníci však likvidáciu považujú za zmysluplný krok smerom k denuklearizácii Kórejského polostrova, o ktorej by sa malo diskutovať i na prelomovom summite Donalda Trumpa a Kim Čong-una, ktorý sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá