EÚ prisľúbila Iránu zachovanie záväzkov ohľadom jadrovej dohody

Európska únia prisľúbila Iránu, že zachová záväzky vyplývajúce z jadrovej dohody so svetovými mocnosťami. Vyhlásil to hlavný iránsky jadrový vyjednávač Alí Akbar Sálehí. Brusel chce podľa neho dokument, od ktorého Spojené štáty odstúpili, dodržiavať preto, lebo Teherán dohodu plní.

"Dúfame, že sa ich snahy zhmotnia... Kroky Ameriky... ukazujú, že to nie je dôveryhodná krajina v medzinárodných rokovaniach," vyhlásil Sálehí na spoločnej tlačovej konferencii s európskym komisárom pre klímu a energetiku Miguelom Ariasom Canetem, ktorý je na dvojdňovej návšteve Iránu.

Počas nej sa bude snažiť ubezpečiť Irán, že EÚ chce ponechať otvorený obchod s krajinou napriek americkému odstúpeniu od jadrovej dohody, ktoré Trump ohlásil 8. mája. "Našim iránskym priateľom sme vyslali posolstvo, že kým sa držia dohody, Európania budú... plniť svoje záväzky. A oni sa vyjadrili rovnako zo svojej strany," povedal Canete. Európska únia bola v minulosti najväčším dovozcom iránskej ropy, píše Reuters.

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní. Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá