Šesť vecí, ktoré potrebujete vedieť o kráľovskej svadbe roka

Šesť vecí, ktoré potrebujete vedieť o kráľovskej svadbe roka
Zdroj foto: SITA/AP
Svadba britského princa Harryho a americkej herečky Meghan Markleovej spôsobuje na britských ostrovoch doslova šialenstvo, ľudia sa o ňu však nemálo zaujímajú aj u nás. Toto je šesť najdôležitejších vecí, ktoré by ste o nej mali vedieť.

1. Kto bude na svadbe?

Snúbenci poslali pozvánky na slávnosť 600 hosťom. Medzi nimi pritom nie sú britskí ani svetoví politickí lídri. Pozvánku na večernú recepciu dostalo 200 osôb. Pred kaplnkou svätého Juraja bude vítať svadobný pár približne 2 600 ľudí, medzi ktorými budú obyvatelia windsorskej komunity, personál alebo vybratí zástupcovia verejnosti. Tí by sa pred kaplnkou mali začať stretávať o 8:00 miestneho času. Hostia pozvaní do kaplnky sa začnú schádzať o 9:30, pričom všetci budú musieť byť usadení už o 11:15. O päť minút neskôr príde do kaplnky kráľovská rodina.

Na sobáši sa nezúčastní otec herečky Thomas Markle, ktorý ju mal podľa pôvodných plánov odprevadiť k oltáru. Dôvodom je operácia srdca.

Svadobný obrad sa začne napoludnie. Bohoslužbu povedie windsorský dekan David Conner, pričom kázeň bude mať biskup episkopálnej cirkvi Spojených štátov amerických Michael Curry. Dvojicu oddá arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

2. Kto budú svedkovia?

Svedkom princa Harryho bude princ William. Bratia sa pritom ocitli v opačných úlohách, keď si William v roku 2011 bral za manželku Catherine.

Meghan nebude mať hlavnú družičku, pretože si nechcela vybrať len jednu zo svojich najlepších priateliek. Cestou k oltáru ju však bude sprevádzať desať detí, a to neter a synovec ženícha, princezná Charlotte a princ George, jeho krstné deti Zalie Warren, Florence van Cutsem a Jasper Dyer, krstné dcéry nevesty Remi a Rylan Litt a deti jej najlepšej priateľky Jessicy Mulroney - Ivy, Brian a John Mulroneyovci. Harryho najmladší synovec a súrodenec Charlotte a Georgea, princ Louis, ktorý sa narodil 23. apríla, však na svadbe nebude.

3. Čo sa bude nasledovať po svadbe?

Po svadobnom obrade mladomanželia o 13:00 absolvujú jazdu v otvorenom koči Ascot Landau so sprievodom po mestečku Windsor, kde sa podľa odhadov pri príležitosti ich svadby zíde 100-tisíc ľudí. Ich trasa povedie z hradného kopca cez ulice High Street, Sheet Street, Kings Road, Albert Road a cez Long Walk naspäť na hrad.

Po sprievode sa dvojica v Sále svätého Juraja na Windsorskom hrade zúčastní na recepcii, ktorej hostiteľkou je stará mama princa Harryho, kráľovná Alžbeta II. Na slávnostnom obede sa zúčastní aj 600 pozvaných hostí. Harryho otec, princ Charles, následne večer usporiada v sídle Frogmore House súkromnú recepciu pre manželský pár a 200 najbližších priateľov a členov rodiny.

4. Kto platí celú svadbu?

Celú svadbu vrátane bohoslužby, hudby, kvetov a hostiny zaplatí kráľovská rodina.

5. Aké tituly dostanú Meghan a Harry?

Očakáva sa, že princ Harry a Meghan Markle dostanú v deň svadby nové tituly. Podľa predpokladov kráľovná pri určovaní hlavných titulov vojvodu a vojvodkyne vyberie jedno z voľných anglických vojvodstiev, medzi ktoré patria Clarence, Connaught, Cumberland, Kendal, Ross, Sussex, Windsor a Albany. Snúbenci tiež zrejme dostanú aj škótske tituly grófa a grófky. Harryho brat princ William má aj severoírsky titul, ten však Harry podľa Lucy Hume, zástupkyne šéfredaktora publikácie Debrett's Peerage and Baronetage zameranej na šľachtu, nedostane pretože je mladším synom princa Charlesa a nie je v priamej línii na britský trón.

6. Kde budú novomanželia bývať?

Novomanželia sa bezprostredne po sobáši nevydajú na svadobnú cestu, krátko po slávnosti ich už totiž čakajú prvé povinnosti. Dvojica sa 22. mája zúčastní na záhradnej párty v Buckinghamskom paláci pri príležitosti očakávaných 70. narodenín princa Charlesa. Manželia budú po svadbe bývať v Nottingham Cottage v Kensingtonskom paláci.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá