Na summite s Pellegrinim sľubujú Balkánu európsku budúcnosť

Predseda vlády Peter Pellegrini je na dvojdňovej pracovnej návšteve Bulharska. V Sofii sa zúčastňuje na summite Európskej únie a západného Balkánu.

Prísľub, ale bez dátumov a záväzkov

Najvyšší predstavitelia Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Macedónska, Srbska a Kosova spolu s premiérmi a prezidentmi 28 členských krajín EÚ a najvyššími funkcionármi EÚ rokujú na summite EÚ a západného Balkánu v bulharskej Sofii.

Cieľom summitu je potvrdiť európsku perspektívu balkánskych krajín, ktoré nie sú súčasťou EÚ, ale bez konkrétnych dátumov a záväzkov. Predseda Európskej rady Donald Tusk pred summitom však upozornil, že schôdzka musí kandidátskym krajinám dať prísľub investícií do infraštruktúrnych a ľudských prepojení s krajinami západného Balkánu a vnútri tohto regiónu, čo je aj v záujme samotnej Únie.

Vrcholnej schôdzke predchádzala večera

Slovensko na summite reprezentuje premiér Peter Pellegrini. Pred odchodom zdôraznil, že lídri EÚ by mali na stretnutí vyslať jasný signál, že Únia vidí budúcnosť uvedených krajín v EÚ. Zároveň pripomenul, že v týchto krajinách sú veľmi aktívni iní hráči, ako je Čína, Rusko, a preto by EÚ mala primerane vyvažovať tieto záujmy.

Vrcholnej schôdzke predchádzala večera, na ktorej lídri diskutovali o digitálnej dimenzii a inováciách, o vývoji obchodných vzťahov s USA s odkazom na americké obchodné opatrenia týkajúce sa ciel na európsku oceľ a hliník, o odstúpení USA od jadrovej dohody s Iránom či o migrácii.

Summit v Sofii je prvým podujatím na vysokej úrovni medzi EÚ a krajinami Balkánu za posledných 15 rokov. Posledné podobné stretnutie sa konalo v gréckom meste Solún v roku 2003 a bolo potvrdením "veľkého tresku", rozšírenia EÚ o nové krajiny. Ďalší takýto summit je naplánovaný na prvú polovicu roka 2020, keď Rade EÚ bude predsedať Chorvátsko.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá