Tretiu etapu Okolo Kalifornie vyhral Skujinš, Sagan skončil štvrtý

Tretiu etapu Okolo Kalifornie vyhral Skujinš, Sagan skončil štvrtý
Zdroj foto: SITA/AP ilustračné
Slovenský cyklista Peter Sagan skončil štvrtý v 3. etape na 13. ročníku cyklistických pretekov Amgen Okolo Kalifornie, ktoré sú zaradené do prestížneho seriálu WorldTour. Víťazom sa stal Lotyš Toms Skujinš z tímu Trek-Segafredo, ktorý si pripísal piate víťazstvo v profikariére, z toho tretie na pretekoch v Kalifornii.

Výsledky - Amgen Okolo Kalifornie - utorok:

3. etapa (King City - Laguna Seca /Monterey County/, 197 km):

1. Toms Skujinš (Lot.) Trek-Segafredo 4:52:47 h,

2. Sean Bennett (USA) Hagens Berman Axeon +3 s,

3. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott +8,

4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe,

5. Egan Bernal (Kol.) Sky,

6. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott - všetci +8.

Takmer 200 kilometrov

Skujinš si v závere utorkovej etapy na motoristickom okruhu Laguna Seca udržal drobný náskok pred partnerom z úniku Seanom Bennettom (Hagens Berman Axeon). Hlavné pole doviedol do cieľa s odstupom 8 sekúnd austrálsky šprintér tímu Mitchelton-Scott Caleb Ewan.

Hneď za ním finišoval Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a prekvapujúco aj líder celkovej priebežnej klasifikácie Kolumbijčan Egan Bernal (Sky), ktorý si poistil svoje vedenie o 25 sekúnd pred Poliakom Rafalom Majkom (Bora-Hansgrohe). Sagan pred dvoma rokmi na rovnakom mieste v Kalifornii triumfoval, aj teraz chcel bojovať o víťazstvo, ale proti bol skvelý Skujinš.

Tretia etapa z King City do Monterey County mala 197 km, kopcovitý charakter a jej záver sa odohral na motoristickom okruhu Laguna Seca. Etapa zahŕňala dovedna päť horských prémií, z toho posledné tri v záverečných tridsiatich kilometroch.

Poradie po 3. etape:

1. Egan Bernal (Kol.) Team Sky 12:09:08 h,

2. Rafal Majka (Poľ.) Bora-Hansgrohe +25 s,

3. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +31,

4. Antwan Tolhoek (Hol.) LottoNL-Jumbo +40,

5. Daniel Martinez (Kol.) EF Education First-Drapac p/b Cannondale,

6. Kristijan Durasek (Chor.) UAE Team Emirates,- obaja +40

Nesmierne populárny Sagan

V úniku dňa sa ocitlo trio Američanov z tímom mimo WorldTour - Evan Huffmann, Robin Carpenter (obaja Rally Cycling) a Ian Garrison (Hagens Berman Axeon). Ich pokus sa skončil 13 km pred cieľom v nájazde do predposledného stúpania s prudkými časťami do 15% sklonu. Vtedy sa dostali dopredu Lotyš Toms Sjukinš (Trek Segafredo) a Američan Sean Bennett(Hagens Berman Axeon), utvorili si náskok 20 sekúnd. Duo dobre spolupracovalo a v tomto zložení sa objavilo aj na okruhu Laguna Seca 2 km pred cieľom.

Za vedúcou dvojicou si už hľadal pozíciu Peter Sagan, ale dobre bol na tom aj v žltom tričku lídra pretekov jazdiaci Egan Bernal. Keď sa už zdalo, že vedúce duo pohltí pelotón, Skujinš sa ešte raz zdvihol zo sedla a sólom v záverečnom pol kilometri dosiahol cenné víťazstvo.

Poradie v bodovacej súťaži:

1. Egan Bernal (Kol.) 21 bodov,

2. Caleb Ewan (Aus.) 21,

3. Peter Sagan (SR) 16,

4. Toms Skujinš (Lot.) 15,

5. Fernando Gaviria (Kol.) 15 bodov,

6. Adam Yates (V. Brit.) 14.

Slovák Peter Sagan je na podujatí Amgen Okolo Kalifornie nesmierne populárny a vďaka svojim 16 etapovým víťazstvám dostal od domácich prezývku "Kráľ Kalifornie". Trojnásobný majster sveta tam má na konte aj 5 triumfov v bodovacej súťaži. V roku 2015 sa Sagan tešil dokonca z víťazstva v celkovom poradí, keď o 3 sekundy predstihol Francúza Juliana Alaphilippa.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá