Kiska sa rozhodol, Fico reaguje: Prezident skrýva niečo nekalé

Kiska sa rozhodol, Fico reaguje: Prezident skrýva niečo nekalé
Zdroj foto: SITA/Diana Černáková
Predseda Smeru-SD Robert Fico sa nečuduje rozhodnutiu prezidenta SR Andreja Kisku nekandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Expremiér poukazuje na správu finančnej správy, o ktorej rokovali poslanci z parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií v utajenom režime.

Fico na zverejnení správy trvá

"Podľa poslancov Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií ho (Kisku) totiž správa Finančnej správy SR týkajúca sa daňových operácií jeho firmy KTAG absolútne morálne diskvalifikuje," uviedol v reakcii na Kiskovo rozhodnutie Fico, ktorý vyzýval prezidenta, aby dal súhlas na zverejnenie správy.

"Tým, že prezident odmieta dať súhlas na zverejnenie tejto správy, len potvrdzuje, že niečo nekalé skrýva," poznamenal s tým, že médiá v minulosti priniesli informácie o nezákonnom financovaní Kiskovej prezidentskej kampane aj daňových podvodoch jeho firmy KTAG.

Z politiky sa stiahnuť neplánuje

Poslanci Smeru-SD po rokovaní výboru uviedli, že prezident Kiska niekoľkonásobne prekročil náklady na prezidentskú kampaň. Odvolávali sa na informácie z materiálov finančnej správy. Opozícia tvrdenie Smeru-SD spochybňuje. Podľa nej z dokumentov niekoľkonásobné prekročenie limitu nevyplýva. Pripomína, že výbor nemá riešiť finančné limity na kampaň, ale dodržiavanie ústavného zákona o konflikte záujmov.

Kiska oznámil, že v budúcoročných prezidentských voľbách nebude kandidovať. Svoje rozhodnutie opiera o viaceré okolnosti. Ako vyplýva z jeho vyjadrení, z politiky sa úplne stiahnuť neplánuje. Politický zápas, ktorý začal svojím vstupom do politiky, nepovažuje za skončený. Chce premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti. Chce prispieť k začiatku novej politickej éry na Slovensku. Prezidentské voľby budú na jar 2019.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá