Európa má 60 dní, vyhlásil Irán v súvislosti s jadrovou dohodou

Európa má 60 dní, vyhlásil Irán v súvislosti s jadrovou dohodou
Zdroj foto: SITA/AP
60-dňové ultimátum zaznelo na stretnutí, na ktorom sa zúčastnil námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Araghčí. Podľa správ z Teheránu však trio Európskej únie - Nemecko, Francúzsko a Británia - požaduje 90 dní.

Mayová vôľu Iránu chváli

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier potvrdil, že bola daná lehota 60, respektíve 90 dní. "V tomto čase využijeme všetky možnosti na to, aby sme podnietili americkú vládu k zmene jej postoja," povedal Altmaier. Šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas uviedol, že aj Irán má záujem o udržanie jadrovej dohody - aj z toho dôvodu, že krajina potrebuje hospodársku perspektívu.

Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľu telefonovala s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním. "My a naši európski partneri sa naďalej usilujeme zaistiť riadne dodržiavanie dohody," uistil Mayovú iránsky prezident. Britská premiérka pochválila vôľu Iránu naďalej sa pridržiavať jadrovej dohody, píše DPA s odvolaním sa na Mayovej úrad.

Neúspešná dohoda

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo povedal, že Spojené štáty sa pokúšali dosiahnuť dohodu s Európanmi o rozšírení jadrovej dohody, avšak bezúspešne. "Európania jednoducho nechceli zájsť tak ďaleko, aby sa rozšírila zmluva," povedal Pompeo.

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.  Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá