Grécky prezident posledný krát presviedča strany, aby zostavili vládu

Zástupcovia troch najväčších gréckych parlamentných strán sa v nedeľu stretávajú s prezidentom Károlosom Papoúliasom, ktorý sa ich snaží poslednýkrát presvedčiť, aby zostavili vládu.
Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Poverenie na vytvorenie kabinetu najskôr odovzdal víťaznej konzervatívnej Novej demokracii, tá ho však pre nízky koaličný potenciál vrátila. Rovnako sa zachoval aj socialistický PASOK, ktorý skončil na treťom mieste, a aj radikálni ľavičiari z hnutia SYRIZA, ktorí získali druhý najvyšší počet parlamentných kresiel.

Papoúlias teraz dúfa, že všetky tri subjekty vytvoria "vládu národnej jednoty". Ak sa im to nepodarí, v hre sú ďalšie predčasné voľby. Tie by podľa posledných prieskumov vyhrali radikáli, ktorí nesúhlasia so škrtmi vo verejných výdavkoch nariadených Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou (EÚ). Reformy sú pritom pre Grécko podmienkou na čerpanie záchranných pôžičiek, bez ktorých by zadlžená krajina pravdepodobne zbankrotovala, prípadne vystúpila z eurozóny a vrátila sa k drachme. Tohto scenára sa však obávajú tak v Bruseli ako aj na finančných trhoch.

Papoúliasova schôdzka s lídrami troch najväčších strán je naplánovaná na 11:00 SELČ.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá