Opozícia zbiera podpisy, chce odvolať Matečnú. Danko nevidí dôvod

Aktualizované:
Opozícia zbiera podpisy, chce odvolať Matečnú. Danko nevidí dôvod
Zdroj foto: SITA/Marko Erd
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná bude zrejme v parlamente čeliť odvolávaniu z funkcie. Na takýto krok však podľa predsedu koaličnej SNS a šéfa parlamentu Andreja Danka nie je dôvod.

Podpisy vraj získajú rýchlo

Opozícia začína zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa chce pokúsiť Matečnú odvolať najmä pre kauzu agrodotácií a jej zlyhania v tejto veci. Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámili predstavitelia strán SaS, OĽaNO a Sme rodina.

"Ona v tejto funkcii a už v tej predošlej, ako šéfka Slovenského pozemkového fondu, mnohonásobne zlyhala. Táto pani nemá čo byť ministerkou," zdôraznil predseda SaS Richard Sulík. Pripomenul okrem iného aj problémy s kradnutím pôdy farmárom, na ktorej dlhé roky hospodárili, tiež krádeže úrody poľnohospodárom a fyzické útoky na nich.

Na podanie návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze potrebuje opozícia získať 30 podpisov poslancov. Podľa Sulíka je evidentné, že budú mať tieto podpisy rýchlo zozbierané. Zároveň doplnil, že bude zvedavý, ako na tento návrh na odvolanie zareaguje nový predseda vlády Peter Pellegrini. "Chcem veriť, že sa k tomu postaví ako chlap a bude konať tak, ako sa v slušných spoločnostiach koná," dodal predseda liberálov.

Matovič vymenoval problémy

Aj podľa predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára ak sa premiér Pellegrini tvári, že toto je nová vláda a chce to robiť inak, mal by si uvedomiť, koho má ako ministerku pôdohospodárstva. "Keď chce dokázať, že je slušný človek, že chce mať slušnú vládu, tak by mal konať ako prvý a vôbec by sme tu teraz nemuseli stáť," uviedol Kollár. Premiér totiž môže podľa jeho slov ministerku odvolať. "Ja si myslím, že to mal už dávno urobiť," dodal.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vymenoval tiež problémy v agrorezorte pri prevodoch a predajoch pozemkov. "Keď poľnohospodárom na poli narastie burina, zoberú postrek. My opoziční politici na túto burinu, ktorá nám narástla na poste ministerky pôdohospodárstva, môžeme použiť iba ten nástroj, ktorý máme - upozorňovať a dať návrh na odvolanie," opísal Matovič.

Na odvolanie Matečnej z postu ministerky pôdohospodárstva opozícia nemá dostatok hlasov, podporiť by ho museli aj koaliční poslanci. "Ja osobne sa spolieham na ľudí ako Marek Maďarič, možno Ján Podmanický, možno Lucia Žiťňanská a verím, že sa k tomu pridá aj viacero ľudí," opísal Matovič. Na vyjadrenia predstaviteľov opozičných strán uviedol Michal Feik z ministerstva pôdohospodárstva, že ministerka Matečná bude vzhľadom na plánovanú zahraničnú pracovnú cestu reagovať budúci týždeň na tlačovej konferencii.

Reagoval aj na Čižnára

Andrej Danko v tejto fáze však nevidí dôvod na výmenu ministerky. Povedal to novinárom na margo ambície opozície vysloviť Matečnej nedôveru, ale aj v reakcii na slová generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý systém poskytovania dotácií poľnohospodárom kritizoval.

"Pani ministerka po návrate z USA zaujme stanovisko k tejto problematike, vysvetlí veci a opatrenia, ktoré prijali a ktoré príjmu," avizoval Danko. Uistil, že vníma veci, ktoré sú na stole. "Aj ja sa musím po návrate ministerky opýtať, ako je to s možnosťou digitalizácie a väčšej kontroly systému ortofotomáp. Poprosil som ju tiež, aby iniciovala návštevu u generálneho prokurátora, aby si vysvetlili vzájomné stanoviská a postrehy," uviedol Danko.

Kritické slová Čižnára vníma Danko ako kritiku celého systému. "Kritizoval aj štátnu správu, aj políciu, aj prokuratúru. Vnímal som to ako objektívnu kritiku stavu. Sú tu veci, ktoré sme tu mali 30 rokov a nevšímali si ich. Ale ak by padol akýkoľvek funkcionár či predstaviteľ, to ešte neznamená, že sa vyrieši problém. Chýba mi odborná diskusia," priznal šéf NR SR.

Pellegrini chce vypočuť viacerých

Premiér Peter Pellegrini chce počuť od predstaviteľov polície, prokuratúry a súdov, ako konali v prípadoch agrodotácií a kradnutia pôdy a úrody malým farmárom. "Vyjadrenia pána generálneho prokurátora presne nepoznám. Ale chcem sa spýtať aj predstaviteľov polície, ako konali. Koľkokrát polícia vykonala svoje úkony a nakoniec boli veci zastavené na prokuratúre a naopak, kedy prokuratúra skonštatovala zlyhanie policajných orgánov," povedal predseda vlády, ktorý sa zastal Matečnej.

"Ak dochádza k fyzickým útokom na poli alebo k zobratiu úrody, ktorú zasial, s tým ministerstvo pôdohospodárstva veľmi nemá nič, skôr polícia a prokuratúra," uviedol Pellegrini, ktorý chce počuť aj vyjadrenie šéfa polície a predstaviteľov súdov. Hovoriť mieni aj s ministerkou Matečnou. Záver si nateraz nerobí. V súvislosti s Matečnou vyzdvihol jej kroky v otázke dvojakej kvality potravín či pri podpore projektov mladých farmárov. "Z poľnohospodárstva sa stala téma a nie iba kauzami, ale aj pozitívnymi krokmi," uzavrel.

Prisľúbil vyšetrenie prípadov

Čižnár na tlačovej konferencii kritizoval Matečnú aj Pôdohospodársku platobnú agentúru. "Systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo. Čo si o tom myslím, nemôžem povedať, lebo to by nebolo pekné. Verím, že hovoria pravdu vo všetkom, v týchto oblastiach Slovenska štát absolútne zlyháva," povedal generálny prokurátor na margo farmárov, ktorí sa sťažovali na prístup štátu. Čižnár sa s nimi osobne stretol. "Na rozdiel od pani ministerky som pred nimi neutekal, ale som si ich vypočul."

Čižnár na stretnutí farmárom prisľúbil vyšetrenie ich prípadov priamo na Generálnej prokuratúre SR. Z vyšetrovania by sa tak mali vylúčiť okresné aj krajské prokuratúry.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá