Matovič nepožiada Kuffu aby opustil parlament

SITA
12.5.2012 15:18

Líder Obyčajných ľudí napriek týmto slovám podčiarkol, že Kuffove názory na homosexualitu nezdieľa.

Matovič nepožiada Kuffu aby opustil parlament
SITA

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič nevyzve poslanca Štefana Kuffu, aby opustil parlament pre svoje slová o homosexualite ako chorobe, ktorú treba liečiť. „Mojím cieľom bolo umožniť kandidovať do parlamentu ľuďom, ktorí sa nikdy nebudú musieť báť mať, a hlavne vysloviť, svoj vlastný názor. Preto nikdy žiadneho nášho, ale ani poslancov iných strán, nebudem vyzývať na vzdanie sa mandátu za prezentovanie akéhokoľvek ich vlastného názoru,“ uviedol pre agentúru SITA.

Matovič si myslí, že tolerantnejšie by mohlo byť aj hnutie gejov. „O to viac ma v tejto súvislosti mrzí, že slovenské gej hnutie, ktoré žiada toleranciu k ich názorom a činom, čo i len zvažuje podanie trestného oznámenia na poslanca Kuffu za vyslovenie jeho osobného názoru. Myslel som si, že doba, kedy sme ľudí prenasledovali za ich vlastné názory, sa už dávnejšie skončila,“ povedal.

Líder Obyčajných ľudí napriek týmto slovám podčiarkol, že Kuffove názory na homosexualitu nezdieľa. „Nezdieľam a pokiaľ viem, je názor kolegu Kuffu o možnosti liečby homosexuality v našom klube ojedinelý. Homosexualitu osobne síce považujem za odchýlku od normálu sexuálneho správania sa, avšak nie za chorobu, ktorá by sa dala liečiť“. Matovič si myslí, že okolie mieru homosexuality môže ovplyvniť, ale nie odstrániť. „Prostredie, v ktorom človek žije, a vzory správania sa v jeho okolí môžu do určitej miery ovplyvniť intenzitu prejavov homosexuálnej orientácie človeka, a tým ho formovať, ale určite nie liečiť,“ vyjadril sa.

Slová o homosexualite ako chorobe vyslovil v parlamente Kuffa v piatok 11. mája. Povedal, že gejovia a lesby sú chorí ľudia, ktorých by sme nemali nechať bez pomoci behať po uliciach a potrebujú pomoc v podobe psychiatrov či liečební. Svetová zdravotnícka organizácia podľa jeho názoru spravila chybu, keď homosexualitu vyčiarkla zo zoznamu duševných chorôb. „Týmto ľuďom sa špecificky treba venovať. Máme tuná psychiatrov, liečebne. Netvárme sa, že sú to ľudia, ktorí nepotrebujú pomoc. Potrebujú ju,“ povedal v rokovacej sále.

Zhrozenie z týchto vyjadrení vzápätí sformulovala Romana Schlesinger z občianskeho združenia Queer Leaders Forum. "Zvážime ďalšie právne kroky na ochranu ľudskej dôstojnosti a cti, napríklad podanie trestného oznámenia na pána poslanca Kuffu," oznámila. Ako dodala, cíti sa skutočne trápne, že musí v roku 2012 reagovať na niečo dávno uzavreté a v každej demokratickej krajine prekonané. "Homosexualitu dnes za chorobu považujú militantné skupiny, pravicoví radikáli a krajiny ako Uganda," podotkla.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok