Fotogaléria: Žeravá láva a zemetrasenie menia tvár havajského ostrova

Fotogaléria: Žeravá láva a zemetrasenie menia tvár havajského ostrova
Zdroj foto: SITA/AP
Láva vystrekujúca zo sopky Kilauea zničila už niekoľko domov a obyvatelia evakuovaní z ohrozeného územia sa pripravujú na dlhú erupciu, ktorá môže trvať celé týždne, ba i mesiace, opísala aktuálnu situáciu na tichomorskom ostrove Havaj agentúra AP.

Havajské vulkanologické observatórium uviedlo, že od štvrtka 3. mája bolo v osídlenej oblasti Leilani Estates činných dovedna osem sopečných kráterov - spočiatku chrlili lávu, avšak do sobotného večera sa upokojili a vypúšťali už len paru a plyny.

Vedci sa však domnievajú, že Kilauea pravdepodobne vychrlí ešte väčšie množstvo lávy z ešte väčšieho množstva sopečných otvorov, nevedia však v tejto chvíli presne predpovedať, kde a kedy sa láva konkrétne objaví.

Najrizikovejšou oblasťou v tomto smere je práve Leilani Estates. Úrady nariadili evakuáciu pre vyše 1700 obyvateľov tohto administratívneho celku i priľahlého územia Lanipuna Gardens.

Prírodné živly, výbuch sopky sprevádzaný zemetraseniami, sa na Havaji prebudili vo štvrtok 3. mája. Tamojší guvernér vyhlásil okamžite stav núdze a nariadil nútenú evakuáciu dotknutého obyvateľstva.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá