Opozícia je ochotná rokovať, o dôchodkovom veku má vlastné predstavy

Aktualizované:
Robert Fico avizoval, že Smer sa pokúsi dostať do ústavy hranicu odchodu do dôchodku. Opozičné strany sú ochotné rokovať, SaS však odmieta "zabetónovanie v ústave", matovičovci prichádzajú s vlastným návrhom, podľa ktorého odchod do dôchodku urýchli počet narodených detí so stredoškolským vzdelaním.

Ohrozenie budúcich dôchodkov?

Opozícia upozorňuje na viaceré riziká zastropovania veku odchodu do dôchodku. Strana SaS varuje pred ohrozením budúcich dôchodkov, hnutie OĽaNO zase hovorí o predlžovaní veku odchodu do dôchodku, a to najmä v prípade žien.

"Robert Fico (Smer-SD) vyhlasoval, že pokiaľ bude predsedom vlády, tak sa nebude predlžovať vek odchodu do dôchodku. Namiesto toho, aby splnil to, čo sľúbil, Robert Fico v podstate všetkým ženám narodeným od roku 1955 do 1974 bez problémov zvýšil vek odchodu do dôchodku, a to dramaticky. Všetkým ostatným ženám sľubuje, že to bude 65. My si myslíme, že takéto správanie je antisociálne," vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič. Upozornil aj na analýzu rozpočtovej rady, ktorá hovorí, že toto opatrenie sa ľudí dotkne až po roku 2038.

Liberálom sa nepáči betónovanie

Opozičný poslanec Eugen Jurzyca (SaS) uviedol, že liberáli pripúšťajú diskusiu o strope veku odchodu do dôchodku, ale nesúhlasia so "zabetónovaním" do Ústavy SR. "Keby sme súhlasili, ohrozíme budúce dôchodky. Vieme, že budú veľmi nízke. Keď skrátime vek odchodu do dôchodku, budú ešte nižšie. Zabetónovať takéto vážne pravidlo je ako zabetónovať napríklad pravidlo o minimálnej mzde," skonštatoval Jurzyca.

Upozornil na to, že strana prichádza s viacerými opatreniami na zlepšenie ekonomiky, aby sa zabezpečilo viac peňazí aj dôchodcom na dôchodky. "SaS chce, aby boli na Slovensku vyššie dôchodky a aby sa nechodilo rovno z práce na cintorín. My si nevymýšľame, že čo bude o 30 rokov, nehovoríme, že chceme nariadiť blahobyt, robíme kroky na to, aby sa blahobyt zväčšoval postupne na základe konkrétnych opatrení. Fico ich nemá, preto chce ústavným zákonom schváliť výsledky práce, ktorá sa musí urobiť a ktorú on naplánovanú nemá," dodal Jurzyca.

TOP videá

Za každé dieťa o rok skôr

Matovič sa vyjadril, že je ochotný sadnúť si so Smerom za jeden stôl a rokovať. Hnutie má však aj vlastný návrh. OĽaNO navrhuje, aby ženy odchádzali do dôchodku o rok skôr za každé jedno vychované dieťa, ktoré ukončí strednú školu.

"Ženy strávia veľmi veľa času výchovou detí a za túto prácu im nikto nič nezaplatí a vytvára sa protirodinná atmosféra na Slovensku. Preto zaviesť aspoň takúto symbolickú odmenu pre matky by bolo na mieste. Pre Roberta Fica je tento návrh hodená rukavica. Ak chce niekomu pomôcť, tak týmto matkám môže pomôcť hneď. O tejto téme sme ochotní sa baviť," doplnil Matovič.

Kritická voči návrhu Smeru-SD je aj mimoparlamentná strana KDH, ktorá označila zastropovanie veku odchodu do dôchodku za "dymovú clonu Roberta Fica na prekrytie jeho problémov". "Poslanec Fico zneužíva túto vážnu tému, aby sa nehovorilo o prepojeniach vlády na mafiu, podvodoch v poľnohospodárstve či o katastrofálnej situácii v RTVS. Ľudia by naozaj nemali pracovať až do smrti a témou odchodu do dôchodku sa treba vážne zaoberať, preto tento zúfalý pokus Roberta Fica odvrátiť pozornosť verejnosti od svojich škandálov považujeme za ľudský hyenizmus," dodala strana v stanovisku pre médiá.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá